Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:51
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej

„Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” to projekt dla młodzieży realizowany już od kilku lat. Jego celem jest pokazanie historycznych miejsc walk członków AK na ziemi świętokrzyskiej, przygotowując ich do udziału w konkursie wiedzy o tej najsłynniejszej, zakonspirowanej organizacji zbrojnej polskiego podziemia w okresie II wojny światowej.

Kolejna edycja projektu „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” gościła w Bodzentynie młodzież z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych i liceów ogólnokształcących. Jest to wyjątkowa możliwość poznania dziejów Armii Krajowej w miejscach, gdzie miały one miejsce. Gościem specjalnym projektu był podpułkownik Tadeusz Barański, pseudonim „Tatar” ze Świętokrzyskiego Zgrupowania Armii Krajowej „Ponury-Nurt”.

- Nasza praca przygotowuje uczniów do konkursu wiedzy o Armii Krajowej. Była już pierwsza edycja nagrodzona, mamy opublikowane prace. Między innymi w tamtym roku wygrała praca, która dotyczyła zgrupowań, które były na Wykusie Piwnika „Ponurego” - mówi Tomasz Szamburski, koordynator łódzkiego projektu „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej”.

Młodzieży bardzo podobał się pobyt w Bodzentynie oraz wykłady podpułkownika Barańskiego, ale o tym już opowiedzieli nam sami.

- Bodzentyn jest piękną miejscowością, w projekcie uczestniczę kolejny raz – mówi Maciej Pawłowski, uczeń XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi, uczestnik projektu.

- W Bodzentynie bardzo mi się podoba, jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu. Pan Barański opowiedział nam dużo ciekawych historii. Jestem zafascynowany jego opowieściami – dodaje Mateusz Graczko, uczestnik projektu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi.

Podpułkownik również ciepło wypowiadał się o młodzieży.

- Z młodzieżą mam fantastyczny kontakty. Ja tych chłopców rozumiem, wiem co ich interesuje i dlatego te moje spotkania są chyba dla nich ciekawe i dla mnie stanowią wielką przyjemność – mówi podpułkownik Tadeusz Barański „Tatar”.

Projekt „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” z dnia na dzień przyciąga coraz więcej młodzieży, co bardzo cieszy nauczycieli, ale również pokazuje, że historia naszego kraju i losy ludzi walczących w czasie II wojny światowej nie są im obojętne.

- Jest coraz większe zainteresowanie młodzieży projektem. Jest duża gościnność na tej ziemi, w związku z tym powiedziałbym, że jest to wspaniała baza, by tę wiedzę utrwalać dzięki państwu, którzy są tutaj na miejscu i dzięki gościnnej ziemi świętokrzyskiej – przyznaje koordynator projektu.

Projekt realizowany jest dzięki współpracy z władzami Bodzentyna oraz dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Józefa Szermentowskiego, Januszem Szczygielskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama