Kolejna edycja projektu „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” gościła w Bodzentynie młodzież z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych i liceów ogólnokształcących. Jest to wyjątkowa możliwość poznania dziejów Armii Krajowej w miejscach, gdzie miały one miejsce. Gościem specjalnym projektu był podpułkownik Tadeusz Barański, pseudonim „Tatar” ze Świętokrzyskiego Zgrupowania Armii Krajowej „Ponury-Nurt”.
- Nasza praca przygotowuje uczniów do konkursu wiedzy o Armii Krajowej. Była już pierwsza edycja nagrodzona, mamy opublikowane prace. Między innymi w tamtym roku wygrała praca, która dotyczyła zgrupowań, które były na Wykusie Piwnika „Ponurego” - mówi Tomasz Szamburski, koordynator łódzkiego projektu „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej”.
Młodzieży bardzo podobał się pobyt w Bodzentynie oraz wykłady podpułkownika Barańskiego, ale o tym już opowiedzieli nam sami.
- Bodzentyn jest piękną miejscowością, w projekcie uczestniczę kolejny raz – mówi Maciej Pawłowski, uczeń XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi, uczestnik projektu.
- W Bodzentynie bardzo mi się podoba, jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu. Pan Barański opowiedział nam dużo ciekawych historii. Jestem zafascynowany jego opowieściami – dodaje Mateusz Graczko, uczestnik projektu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi.
Podpułkownik również ciepło wypowiadał się o młodzieży.
- Z młodzieżą mam fantastyczny kontakty. Ja tych chłopców rozumiem, wiem co ich interesuje i dlatego te moje spotkania są chyba dla nich ciekawe i dla mnie stanowią wielką przyjemność – mówi podpułkownik Tadeusz Barański „Tatar”.
Projekt „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” z dnia na dzień przyciąga coraz więcej młodzieży, co bardzo cieszy nauczycieli, ale również pokazuje, że historia naszego kraju i losy ludzi walczących w czasie II wojny światowej nie są im obojętne.
- Jest coraz większe zainteresowanie młodzieży projektem. Jest duża gościnność na tej ziemi, w związku z tym powiedziałbym, że jest to wspaniała baza, by tę wiedzę utrwalać dzięki państwu, którzy są tutaj na miejscu i dzięki gościnnej ziemi świętokrzyskiej – przyznaje koordynator projektu.
Projekt realizowany jest dzięki współpracy z władzami Bodzentyna oraz dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Józefa Szermentowskiego, Januszem Szczygielskim.
Napisz komentarz
Komentarze