Organizatorami tegorocznej uroczystości byli: 13 Świętokrzyski Korpus Polskich Drużyn Strzeleckich i ŚZŻAK Środowisko Szaraków w Skarżysku-Kamiennej.
W trakcie wydarzenia 16 osób zasłużonych i zaangażowanych w działalność obronną, patriotyczną, kościelną, społeczną, kulturową oraz w upamiętnienie historii Polski, zostało uhonorowanych złotymi i srebrnymi odznaczeniami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i medalami 80-lecia powstania Armii Krajowej.
Odznaczenia i medale przyznało Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Warszawie na wniosek Zarządu Rejonowego w Tarnowie i Koła Armii Krajowej w Wąchocku.
Uroczystości rocznicowe poprzedziła msza św. odprawiona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej.
Przypomnijmy: W latach 1943-1944 w skarżyskiej dzielnicy Posadaj istniała konspiracyjna wytwórnia amunicji zorganizowana przez członków AK. W oparciu o przemycane z fabryki amunicji części broni, produkowano amunicję, która była dostarczana do oddziałów AK Antoniego Hedy „Szarego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, a także dla grup sabotażowo-dywersyjnych. W dniu 15 marca 1944 r. gestapo aresztowało kilkunastu członków ruchu oporu zaangażowanych w produkcję amunicji, a następnie 11 z nich rozstrzelano. Tych, których aresztowano wywieziono natomiast do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, z którego już żywi do Polski nie wrócili. W październiku 1972 roku zaangażowanie skarżyszczan w konspiracyjną produkcję broni podkreślono poprzez odsłonięcie pomnika - symbolu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej z dzielnicy Posadaj. Co roku na przełomie czerwca i lipca mieszkańcy Skarżyska i okolic oddają hołd członkom Placówki 113 AK oraz wszystkim, którzy mimo niebezpieczeństwa zdecydowali się na podjęcie podziemnej produkcji broni oraz amunicji.
Napisz komentarz
Komentarze