Od 29 maja do 1 czerwca Świętokrzyski Park Narodowy był gościem ogólnopolskiego zlotu harcerzy. Mimo niezbyt sprzyjającej aury, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, co w dużej mierze przełożyło się na frekwencję. Przez trzy dni można było tam spotkać liczne zastępy drużyn z całego kraju.
- Jesteśmy gospodarzami 56 rajdu harcerzy, jest to zlot ogólnokrajowy. Mamy przyjemność gościć ich i pokazywać najcenniejsze walory przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego – mówi Szymon Rak, podleśniczy w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Bogactwo i różnorodność oraz to, co w przyrodzie występuje stosunkowo rzadko – to główne atuty Świętokrzyskiego Parku Narodowego. A na co w szczególności przewodnicy i leśnicy zwracali uwagę podczas oprowadzania harcerzy?
- Na pewno na Puszczę Jodłową – jest to dziewiczy teren, który jest ewenementem w skali krajowej, na szczyt Łysicy, która jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, na gołoborza, które również występują na naszym terenie – opowiada podleśniczy.
Pamiętajmy, że po Świętokrzyskim Parku Narodowym można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach turystycznych, których łączna długość wynosi około czterdziestu kilometrów.
- Po Parku Narodowym poruszamy się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Schodzenie i przemieszczanie się poza wyznaczonymi miejscami jest niemożliwe – przypomina Szymon Rak.
Bór jodłowo-bukowy porastający grzbiet łysogórski, zwany Puszczą Jodłową jest jednym z unikalnych w skali światowej zespołem leśnej jedliny polskiej, przez co jest bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów częścią parku.
Napisz komentarz
Komentarze