Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 03:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

NATO: kadencja sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga przedłużona do 1 października 2024 roku

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga została przedłużona do 1 października 2024 roku. "Jestem zaszczycony decyzją sojuszników" - napisał we wtorek na Twitterze Norweg, który sprawuje tę funkcję od 1 października 2014 roku.
NATO: kadencja sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga przedłużona do 1 października 2024 roku
NATO: kadencja sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga przedłużona do 1 października 2024 roku

Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Kadencja 64-letniego Stoltenberga na stanowisku szefa NATO, byłego premiera Norwegii, była już przedłużana trzykrotnie. Tym razem kraje NATO uznały, że w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie lepiej pozostać przy doświadczonym przywódcy zamiast w toku negocjacji próbować uzgodnić następcę.

Stoltenberg jest powszechnie postrzegany w całym Sojuszu jako stabilny przywódca i zwolennik budowy konsensusu wśród państw członkowskich.

Dyplomaci i analitycy wysoko oceniają go za utrzymywanie spójności NATO w kwestii Ukrainy i zachowanie równowagę między tymi, którzy domagają się maksymalnego wsparcia dla Kijowa, a tymi, którzy nawołują do większej ostrożności z obawy przed wywołaniem globalnego konfliktu - wskazał Reuters.

Sekretarz generalny NATO przewodniczy Radzie Północnoatlantyckiej, głównemu organowi decyzyjnemu Sojuszu, jak również innym wyższym komitetom decyzyjnym. Należą do nich Grupa Planowania Nuklearnego, Rada NATO-Rosja i Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego. Dodatkowo, wraz z przedstawicielem Ukrainy, sekretarz generalny przewodniczy Komisji NATO-Ukraina oraz Komisji NATO-Gruzja.

Poza rolą przewodniczącego, sekretarz generalny ma prawo proponować tematy do dyskusji. Działa jako pośrednik w podejmowaniu decyzji, prowadząc i kierując procesem budowania konsensusu i podejmowania decyzji w całym Sojuszu.

Utrzymuje również bezpośredni kontakt z szefami państw i rządów, ministrami spraw zagranicznych i obrony w NATO i krajach partnerskich, aby ułatwić ten proces. Wiąże się to z regularnymi wizytami w krajach NATO i krajach partnerskich, a także dwustronnymi spotkaniami z wyższymi urzędnikami krajowymi podczas wizyt w Kwaterze Głównej NATO.

Sekretarz generalny jest także głównym rzecznikiem Sojuszu i reprezentuje Sojusz w imieniu państw członkowskich, odzwierciedlając ich wspólne stanowiska w kwestiach politycznych.

Reprezentują również NATO wobec innych organizacji międzynarodowych, a także wobec mediów i ogółu społeczeństwa.

W codziennej pracy sekretarz generalny jest bezpośrednio wspierany przez gabinet oraz zastępcę sekretarza generalnego, który pomaga mu i zastępuje go w przypadku nieobecności. Zastępca sekretarza generalnego jest także przewodniczącym wielu wyższych komitetów, grup ad hoc i grup roboczych.

Sekretarz generalny NATO mianowany jest przez państwa członkowskie na czteroletnią kadencję. Wybór odbywa się w drodze nieformalnych konsultacji dyplomatycznych między państwami, które zgłaszają kandydatów na to stanowisko.

Pod koniec kadencji urzędujący sekretarz generalny może otrzymać propozycję pozostania na stanowisku.

(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama