Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 17:30
ZOBACZ:
Reklama

"Badania – kontrowersje – perspektywy”

W czwartek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyła się konferencja naukowa pn. „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Colloquium VI: Stereotypizacja w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimiTo już kolejny dyskurs naukowy poświęcony problemowi stereotypizacji w badaniach naukowych.

29 czerwca w „Przystanku Historia” w Kielcach odbyła się konferencja naukowa, której tematem przewodnim był problem badań w kwestii ralacji polsko- żydowskich w XX wieku. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko podkreślił, że temat konferencji wpisuje się w wydarzenia pogromu kieleckiego z 1946 roku.

Program konferencji składał się z siedmiu referatów, a dyskusje studził prof. UJK Jerzy Gapys. Pierwszym autorem referatu był Prof. Marek Wierzbicki, który przyjrzał się uogólnieniom i uproszczeniom we współczesnej debacie o historii Polski w XX wieku.

Prof. UJK Edyta Majcher-Ociesa przedstawiła informacje o stereotypach na przykładzie badań relacji polsko-żydowskich w województwie kieleckim w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Prelegenci, którzy wygłosili swoje referaty to: m.in. dr Łukasz Ospara, dr Monika Napora (UMCS), Tomasz Gonet (IPN Katowice), dr Alicja Gontarek (IPN Lublin/UMCS). Ostatni referat wygłosił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki. Badacz omówił stereotypy negatywnie wpływające na badania nad pogromem Żydów w Kielcach z 4 lipca 1946 roku.

Wydarzenie zorganizowała Delegatura IPN w Kielcach we współpracy z Instytutem Historii
Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama