Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 05:39
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Znani sportowcy urodzeni w województwie świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie słynie nie tylko ze swoich walorów krajobrazowych. Na jego terenach przyszło też na świat kilku znanych polskich sportowców. Kto dokładnie? Tego dowiesz się, czytając niniejszy tekst. Przedstawiamy w nim cztery osoby, które mogą pochwalić się pewnymi sukcesami w sporcie. Jesteś ciekawy, kim są i jakie reprezentują dyscypliny? Nie zwlekaj dłużej i zabieraj się za lekturę!
Znani sportowcy urodzeni w województwie świętokrzyskim
Znani sportowcy urodzeni w województwie świętokrzyskim

Karol Bielecki

Karol Bielecki urodził się 23 stycznia 1982 roku w Sandomierzu. Kiedy przyszedł na świat, zapewne mało kto się spodziewał, że zostanie honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł ten nadano mu na jednej z sesji Rady Miasta w 2016 roku.

W dzieciństwie Bielecki początkowo chciał zostać kolarzem, a następnie piłkarzem. To właśnie te dwie dyscypliny trenował, będąc uczniem jeden z sandomierskich podstawówek. W wieku 11 lat trafił do miejscowego klubu Wisła. Był na tyle dobry, że zwrócił uwagę trenerów pierwszoligowej wtedy Siarki Tarnobrzeg.

Nie zagościł tam jednak zbyt długo, bo w międzyczasie podjął treningi piłki ręcznej. W 1997 roku został włączony do pierwszego zespołu Wisły Sandomierz. Po zgłoszeniu go do rozgrywek II ligi okazało się, że został najmłodszym zawodnikiem w Polsce na tym poziomie rozgrywkowym.

Po dwóch latach przeniósł się do Iskry Kielce. W barwach tego klubu zadebiutował w Ekstraklasie oraz Lidze Mistrzów. 20 grudnia 2002 roku po raz pierwszy wystąpił w reprezentacji Polski. W kolejnych latach dołożył do tego 258 kolejnych spotkań, w których zdobył 962 gole.

Kamil Kosowski

Kamil Kosowski przyszedł na świat 30 sierpnia 1977 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tam też zaczął stawiać swoje pierwsze piłkarskie kroki. Początkowo robił to na osiedlowych, betonowych boiskach, więc jego znakiem rozpoznawczym stały się zdarte kolana.

Na pierwszy trening do miejscowego KSZO wybrał się wraz z kolegami ze szkoły w wieku 9 lat. Po skończeniu podstawówki zdecydował się wyjechać na Górny Śląsk, gdzie trafił do Gwarka Zabrze. Ze względu na swoje słabe warunki fizyczne, mało kto się spodziewał, że zrobi większą karierę.

Kosowski był jednak bardzo ambitny. W 1996 roku przeniósł się do Górnika Zabrze, w którego barwach zadebiutował w I lidze. Po trzech sezonach trafił do krakowskiej Wisły, gdzie dwukrotnie został mistrzem Polski.
Zaliczył też debiut w reprezentacji, a łącznie z orzełkiem na piersi wystąpił 52 razy i zdobył 4 bramki. Osoby, które posiadają forbet kod promocyjny, mogą teraz na bieżąco śledzić wyniki naszej kadry narodowej i sprawdzać, jak radzą sobie następcy Kamila Kosowskiego.

Michał Sołowow

Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Znany jest głównie ze swoich sukcesów biznesowych, które sprawiły, że został jednym z najbogatszych Polaków. Zanim jednak do tego doszło, w jego sercu zakiełkowała miłość do sportu.

Już w wieku 17 lat brał udział w Konkursowej Jeździe Samochodem, czyli w otwartej imprezie dla kierowców, którzy nie posiadają licencji sportów samochodowych. Teraz trudno to sobie wyobrazić, jednak w pewnym momencie musiał zawiesić swoje starty, ponieważ brakowało mu pieniędzy na zakup samochodu rajdowego. Do ścigania wrócił dopiero w 2001 roku.

Do jego największych sukcesów należą dwa wicemistrzostwa Polski oraz trzy wicemistrzostwa Europy w rajdach samochodowych. W 2015 roku postanowił zawiesić karierę, jednak miłość do sportowej rywalizacji w nim nie wygasła. Na trasach rajdowych ponownie pojawił się w 2020 roku i do teraz kontynuuje ściganie.

Jarosław Olech

Jarosław Olech urodził się 6 stycznia 1974 roku w Pawłowie, wsi położonej niedaleko Starachowic. W tym mieście rozpoczął swoją przygodę ze sportem. Wybór padł na trójbój siłowy.

Jego pierwszym klubem była Tęcza Społem Kielce. Następnie zaczął reprezentować barwy Wikinga Starachowice, którego zawodnikiem jest do dzisiaj. Co więcej, wciąż odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.
Tych w swojej karierze ma całe mnóstwo. 14 razy sięgał po mistrzostwo Europy seniorów, a 12 razy był mistrzem świata. Do niego też należy kilka światowych rekordów.

Olech z całą pewnością jest najwybitniejszym polskim trójboistą. Wielokrotnie wygrywał plebiscyt na najlepszego sportowca województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo działa jako radny powiatu starachowickiego.
Podany w artykule podmiot posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizację zakładów wzajemnych - Zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama