Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 10:20
Reklama

Marenin vs. Korwin-Mikke. Pozew oddalony

Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił pozew, który w trybie wyborczym złożyła Małgorzata Marenin - kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego koalicji Europa Plus Twój Ruch, przeciw liderowi Nowej Prawicy Januszowi Korwin–Mikkemu w sprawie jego wypowiedzi na temat kobiet. W pozwie Marenin wniosła o zaprzestanie takich wypowiedzi, przeprosiny i 10 tysięcy złotych na rzecz Klubu Amazonek w Skarżysku-Kamiennej. Orzeczenie nie jest prawomocne. Marenin zapowiedziała złożenie pozwu cywilnego.

- Po rozpoznaniu w dniu dzisiejszym sprawy z wniosku Małgorzaty Marenin złożonego w trybie art. 111 par. 1 ust. z 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy z udziałem Janusza Korwina–Mikke postanawia oddalić wniosek – ogłosiła sędzia Wiesława Majcher-Paluchowska

W ocenie sądu wypowiedzi polityka na temat kobiet były jego osobistą oceną. Przypomnijmy, że 19 maja Korwin-Mikke, będąc gościem Moniki Olejnik w programie „Kropka nad i”, powiedział, że kobiety nie powinny głosować. Na pytanie dziennikarki: "Czy pan uważa, że kobiety chcą być gwałcone?", odpowiedział: "Kobiety zawsze udają, że pewien opór stawiają i to jest normalne. Trzeba wiedzieć, kiedy można, a kiedy nie".

- Te wypowiedzi Janusza Korwin-Mikke w tym uzasadnieniu są opisane jako niepodlegające weryfikacji, czyli nie można określi „prawda – fałsz”. Ja się z tym nie zgadzam – mówiła zaraz po rozprawie Małgorzata Marenin.

Małgorzata Marenin argumentowała swoje stanowisko tym, że wypowiedzi polityka godziły w jej dobre imię i imię innych kandydatek w wyborach, przez co frekwencja mogła być znacznie niższa. Marenin nie złoży zażalenia, ale również nie pozostawi tej sprawy.

- Jeśli chodzi o to orzeczenie, prawdopodobnie nie da się z tym nic zrobić. Ja złożę pozew w trybie cywilnym – dodała Marenin.

Według sądu, słowa lidera "wynikają ze światopoglądu, prezentowanej kultury politycznej i osobistych doświadczeń uczestnika postępowania, które zawsze mają charakter subiektywny i nie poddają się z reguły weryfikacji według szablonu prawda lub fałsz".

- W ocenie sądu wypowiedzi zaprezentowane przez uczestnika, mają charakter subiektywnej oceny zachowań kobiet. Pożądanego i racjonalnego według uczestnika poziomu ich aktywności w życiu społecznym oraz poziomu intelektualnego – dodała sędzia Wiesława Majcher-Paluchowska.

Lider Nowej Prawicy nie przyjechał do sądu. Nie był także reprezentowany przez pełnomocnika, który jedynie przysłał wniosek o umorzenie postępowania – ze względu na jego bezprzedmiotowość po zakończeniu wyborów lub o ewentualnie o odroczenie rozprawy. Sąd nie uwzględnił wniosku. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Kongres Nowej Prawicy, jako czwarta siła otrzymał przepustkę do Brukseli z wynikiem 7,15%.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama