W świętokrzyskim etapie ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego wzięło udział 25 osób z całego województwa. Ich zadaniem była recytacja jednego wiersza i jednego fragmentu prozy. Kandydaci mogli wybrać utwory spośród zaproponowanych przez organizatorów. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Szczególnie nagrodzeni i wyróżnieni wykazali się wrażliwością, dojrzałością, interesującymi interpretacjami utworów oraz trafnym stopniowaniem emocji.
Jury w składzie: Wojciech Niemczyk (aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Katarzyna Polit (Delegatura IPN w Kielcach), Dariusz Skrzyniarz (Delegatura IPN w Kielcach) po wysłuchaniu wszystkich wystąpień zdecydowało się przyznać dwie równorzędne nagrody:
• Zuzanna Turalska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej
• Wiktoria Bochniak, Zespół Szkół nr 3, Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich w Ostrowcu Świętokrzyskim
Te dwie osoby wystąpią podczas Gali Finałowej konkursu, która zaplanowana jest na 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów jest wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r.
Jury przyznało także wyróżnienia:
• Magdalena Koselarz, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
• Filip Gajos, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
• Katarzyna Kozłowska, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
• Weronika Mazur, Zespół Placówek Oświatowych – LO im. Jana Pawła II w Bogorii
IX edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” skierowana jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”. Celem konkursu jest również kształtowanie świadomości historycznej oraz wrażliwości na piękno poezji czy promowanie utalentowanej młodzieży.
Źródło: Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"
zdjęcia: dr Michał Zawisza (IPN Kielce)
Napisz komentarz
Komentarze