Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 23:39
Reklama
Reklama

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, będące oddziałem Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Warszawie, to miejsce wyjątkowe pod względem położenia. Na lokalizację wypłynęło odkrycie fragmentów starożytnych pieców hutniczych na skraju Nowej Słupi.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama dotacje unijne dla firm

Muzeum Starożytnego Hutnictwa imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi podejmuje problematykę górnictwa i hutnictwa żelaza sprzed dwóch tysięcy lat, które prężnie działało na terenie województwa świętokrzyskiego.

- Najważniejszą częścią niewielkiej ekspozycji jest autentyczna odkrywka archeologiczna, która liczy dokładnie dwa tysiące lat – mówi Wojciech Spelak, pracownik muzeum.

Swoją wyjątkowość ekspozycja zawdzięcza również ciekawym faktom historycznym.

- Ta odkrywka to autentyczne miejsce, stąd i pawilonik taki nietypowy, bo on przyszedł do eksponatu, a nie odwrotnie jak to zwykle bywa – przekonuje Wojciech Spelak.

Żużle żelazne, ze względu na prymitywną technikę wytapiania, zawierały około 40% czystego żelaza. Odkrywane po wielu latach przez okolicznych rolników na polach i łąkach, stanowiły dla wielu dodatkowe źródło zarobku.

- Te bryły żużla były dla miejscowych rolników przedmiotem handlu. Było to również dla nich zakałą, bo to przeszkadzało w pracach polowych – opowiada pracownik muzeum.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama