Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:20
Reklama

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, będące oddziałem Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Warszawie, to miejsce wyjątkowe pod względem położenia. Na lokalizację wypłynęło odkrycie fragmentów starożytnych pieców hutniczych na skraju Nowej Słupi.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi podejmuje problematykę górnictwa i hutnictwa żelaza sprzed dwóch tysięcy lat, które prężnie działało na terenie województwa świętokrzyskiego.

- Najważniejszą częścią niewielkiej ekspozycji jest autentyczna odkrywka archeologiczna, która liczy dokładnie dwa tysiące lat – mówi Wojciech Spelak, pracownik muzeum.

Swoją wyjątkowość ekspozycja zawdzięcza również ciekawym faktom historycznym.

- Ta odkrywka to autentyczne miejsce, stąd i pawilonik taki nietypowy, bo on przyszedł do eksponatu, a nie odwrotnie jak to zwykle bywa – przekonuje Wojciech Spelak.

Żużle żelazne, ze względu na prymitywną technikę wytapiania, zawierały około 40% czystego żelaza. Odkrywane po wielu latach przez okolicznych rolników na polach i łąkach, stanowiły dla wielu dodatkowe źródło zarobku.

- Te bryły żużla były dla miejscowych rolników przedmiotem handlu. Było to również dla nich zakałą, bo to przeszkadzało w pracach polowych – opowiada pracownik muzeum.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama