Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, położona u podnóża drogi prowadzącej na Święty Krzyż, to miejsce wyjątkowe i ciekawe. W chatkach na terenie obiektu poznamy tajniki średniowiecznego rzemiosła, w których każdy może zaczerpnąć nauki kowalska, tkactwa, parzenia ziół oraz wielu innych.
- W każdej chatce znajduje się rzemieślnik, który dany zawód prezentuje, wykonuje. Można także u nas skorzystać z warsztatów, czyli nauczyć się danego rzemiosła, a to co zrobimy, na pamiątkę, możemy sobie zabrać do domu – mówi Hekse, czarownica-przewodniczka w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
Lepienie garnków odbywa się tu metodą tradycyjną, jednak jest ona nieco odmienna od tej znanej nam z książek, czy filmów.
- Zajmuje się lepieniem garnków z gliny. Lepi się je taką metodą doklejanych taśm – opowiada garncarka Dobrutka.
Przy okazji naszej wizyty zastaliśmy tamtejsza zielarkę podczas wypieku podpłomyków – prymitywnego pieczywa składającego się mąki i wody. W średniowieczu był to substytut chleba.
- Jeśli chodzi o podpłomyki, to bardzo prosta metoda, czyli woda i mąka. Ponieważ my byli bardzo biedni i dlatego musieliśmy się takim czymś częstować – mówi zielarka Zielisława.
Zielarka zdradziła nam również kilka swoich tajemnic, jak prawidłowo przygotować wywar, odwar, napar wodny czy katalakty.
- Napar polega na tym, że wszystkie z olejkami eterycznymi roślinki, takie jak lawenda, melisa, trzeba zaparzyć – opowiada Zielisława.
Osada oferuje również zabawy w osadowe gry terenowe, których głównym zadaniem jest odnalezienie skarbu.
- Szczegółów nie będę zdradzać. Zapraszamy serdecznie, to wtedy okaże się, co się u nas kryje. Mamy również średniowieczne harce i psoty z czarownicą, głownie ze mną, także możemy się tutaj wspólnie pobawić i spędzić czas – zachęca czarownica Hekse.
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej wchodzi w skład Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich – projektu realizowanego przez gminę Bieliny.
Napisz komentarz
Komentarze