Róża Thun została doceniona za ustawiczne zaangażowanie w działalność na rzecz wzmocnienia integracji europejskiej, zarówno poprzez dialog, jak i konkretne przedsięwzięcia. Według kapituły, działalność Róży Thun służy zarówno idei wspólnej Europy, jak i dobremu imieniu wszystkich Polaków w całej Europie.
Dotychczas laureatami nagrody byli m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davies, Krystyna Janda, Andrzej Wajda. W tym roku nagrodę otrzymają również: Andżelika Borys, senator Barbara Borys-Damięcka oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Maksyma nagrody Polonicus jest odzwierciedleniem starej prawdy – powinniśmy się wzajemnie szanować, a wtedy i inni nas szanować będą. Polonicus skierowany jest do osób budujących własną pozycję społeczną i materialną, z jednoczesnym pogłębianiem narodowych akcentów. Wyróżnia propagatorów krzewienia polskich wartości oraz ich promocji w Europie. Nagrodą tą Polonia odznacza tych, którzy są dla niej ważni ze względu na twórczość, działalność na rzecz jej jednoczenia oraz działania na rzecz europejskiej integracji i budowania pozytywnego obrazu Polaków na świecie.
Nagroda Polonii Polonicus początkowo odbywała się pod patronatem Kongresu Polonii Niemieckiej oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech. Od roku 2012 nagroda nabrała charakteru europejskiego i obecnie objęta jest patronatem EUWP – Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Patronem personalnym dwóch pierwszych edycji nagrody Polonicus był Ambasador RP w Berlinie dr Marek Prawda, a od roku 2011 patronat ten objął marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.
Napisz komentarz
Komentarze