Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 13:02
Reklama

"Projekt Pamięć" w Miejskim Centrum Kultury

Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy użyczonej przez Krakowskie Muzeum Żydowskie GALICJA, zatytułowany „Projekt Pamięć”. Niezwykła wystawa, opowiada za pomocą obrazów, zdjęć oraz filmu historię żydowskiej rodziny, mieszkającej przed wojną w Polsce. Jest ona próbą odzyskania tego, co zostało zniszczone – życia małego chłopca, Kalmana, który w skutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Jego krewna, artystka Roz Jacobs, opowiada historię Kalmana oraz maluje serię jego portretów, próbując przywrócić w ten sposób jakąś cząstkę jego istnienia.

- Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego – mówi artystka.

Tworząc serie portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej – uczcić pamięć o nim.
Wystaw podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim. "Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię - dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret - wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu” – powiedziała Agnieszka Holland.

Wystawa „Projekt Pamięć” została zorganizowana przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Towarzyszą jej warsztaty tworzenia portretów, łączące sztuki plastyczne oraz historię. W ich trakcie uczestnicy uczą się wykonywać portrety przy użyciu węgla i pasteli. Posługują się techniką stworzoną przez artystkę Roz Jacobs, która nie wymaga zdolności manualnych ani wcześniejszego doświadczenia.

Wystawa i warsztaty gościły dotychczas w Oświęcimiu, Sosnowcu, Zamościu, Tychach, Warszawie i Krakowie. W Skarżysku oglądać ją będzie można do 25 maja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama