- Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego – mówi artystka.
Tworząc serie portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej – uczcić pamięć o nim.
Wystaw podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim. "Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię - dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret - wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu” – powiedziała Agnieszka Holland.
Wystawa „Projekt Pamięć” została zorganizowana przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Towarzyszą jej warsztaty tworzenia portretów, łączące sztuki plastyczne oraz historię. W ich trakcie uczestnicy uczą się wykonywać portrety przy użyciu węgla i pasteli. Posługują się techniką stworzoną przez artystkę Roz Jacobs, która nie wymaga zdolności manualnych ani wcześniejszego doświadczenia.
Wystawa i warsztaty gościły dotychczas w Oświęcimiu, Sosnowcu, Zamościu, Tychach, Warszawie i Krakowie. W Skarżysku oglądać ją będzie można do 25 maja.
Napisz komentarz
Komentarze