Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 07:59
Reklama

W piątek Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast

Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek ulicami 800 miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Gniezna i Łodzi. Tegoroczne hasło „Niechaj prowadzi nas gwiazda!" ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.
W piątek Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast
W piątek Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 800 miast

W piątek w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009.

Przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych wyjaśnił, że tegoroczne hasło orszaków - "Niechaj prowadzi nas gwiazda!" - ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.

"Wskazujemy na gwiazdę z powodu obchodu Roku Kopernikańskiego, który został ustanowiony z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznicy jego śmierci oraz wydania przez naukowca dzieła życia zatytułowanego +De revolutionibus orbium coelestium+ (O obrotach sfer niebieskich), w którym przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata" - powiedział Giertych.

W Warszawie wymarsz orszaku poprzedzi msza św. o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, po której barwny pochód ruszy z Placu Zamkowego. Mędrcy dotrą do Stajenki ustawionej na pl. Piłsudskiego ok. godz. 12.30, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. Zgodnie z tradycją obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie w języku polskim i ukraińskim. Uczestnikom będzie towarzyszył zespół wokalno-instrumentalny Three Kings Band Przyjaciele z Ukrainy.

W Krakowie ulicami przejdą trzy orszaki królewskie, które następnie spotkają się przy żłóbku na Rynku Głównym. Orszak niebieski, afrykański, wyruszy o godz. 11 z Placu Matejki, przejdzie ulicą Floriańską, przez Plac Mariacki i ulicą Sienną. Orszak zielony, azjatycki, spotka się o godz. 10 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie weźmie udział w mszy. Po niej przejdzie ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ulicami Retoryka, Garncarską i Studencką, a następnie Plantami do ulicy Szewskiej. Natomiast orszak czerwony, europejski, po odegraniu ok. godz. 11 tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu, przejdzie ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

W Łodzi Orszak Trzech Króli przejdzie w piątek ul. Piotrkowską po mszy św. odprawionej przez metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Organizatorzy orszaku poinformowali, że w tym orku w role królów Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się wyświęceni przed rokiem diakoni stali Kościoła łódzkiego.

Łódzkiemu orszakowi będzie towarzyszyć akcja "Dar dla Nowonarodzonego", w ramach której zbierane będą fundusze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dotkniętych biedą dzieci z Libanu.

W Poznaniu orszak wyruszy o godz. 12.30 z placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Około godz. 14. korowód dotrze na plac kościoła dominikanów, gdzie na scenie znajdzie się stajenka, w której czekać będzie Święta Rodzina. Tam nastąpi uroczysty pokłon pasterzy oraz Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy obecni na placu będą mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy.

Orszak Trzech Króli przejdzie w piątek również ulicami Gniezna. Organizatorzy podali, że orszak rozpocznie się na placu za Powiatowym Urzędem Pracy i za budynkiem Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przy ul. Sobieskiego o godz. 13.30. Po krótkiej modlitwie nastąpi wspólny przemarsz orszaku przez gnieźnieński Rynek do katedry, gdzie królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

W Orszaku Trzech Króli, który w piątek przejdzie ulicami Olsztyna, będzie uczestniczył symbolicznie Mikołaj Kopernik, którego postać związana jest z warmińskim kościołem. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić, że ten rok jest Rokiem Mikołaja Kopernika, w którym świętowane będą 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci astronoma.

W Olsztynie ulicami przejdą trzy orszaki: europejski, afrykański i azjatycki, które spotkają się na Placu Jana Pawła II i przejdą aleją Piłsudskiego na Plac Xawerego Dunikowskiego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Tegoroczny szczeciński Orszak Trzech Króli poprowadzą konno ułani - w role Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się ułani ze szczecińskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich. Świętowanie rozpocznie się wspólnym kolędowaniem o godz. 11.30 na pl. Armii Krajowej przy Urzędzie Miasta Szczecina. Oficjalne rozpoczęcie orszaku nastąpi o godz. 12.00.

Świętowanie w Lublinie rozpocznie się w piątek o godz. 10.00 mszą świętą w archikatedrze, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Adam Bab. Po zakończeniu mszy św. orszak przejdzie ul. Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na pl. Zamkowy. W województwie lubelskim Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami wielu miejscowości m.in. Zamościa, Biłgoraju, Puław i Chełma.

Orszaki pojawią się na ulicach wielu miast Podkarpacia. Tak będzie m.in. w Przemyślu, gdzie przejdzie Mini Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala w Bazylice Archikatedralnej. Po niej orszak przejdzie ulicami: Fredry, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku, gdzie odbędzie się pokłon trzech króli. W regionie orszaki przejdą ulicami również m.in. Sanoka, Dynowa, Boguchwały, Jasła, Krosna, Stalowej Woli, Dębicy i Łańcuta.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim. Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama