Materiał realizowaliśmy w związku z papieskimi podróżami. W starachowickim Muzeum znajduje się replika papamobile – pojazdu, którym Jan Paweł II podróżował podczas swojej pierwszej pielgrzymki w Polsce. Polski Papież chciał wówczas poruszać się po kraju samochodem polskiej produkcji. Z jednej strony było to zaszczytem dla rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, a z drugiej wyzwaniem dla osób pracujących przy powstaniu pojazdu.
Nadwozie miało być w miarę komfortowe dla podróżujących nim 16 dostojników towarzyszących Papieżowi. . Wybrano podwozie Stara. Zostało ono starannie przygotowane przez zespół Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Mimo krótkiego terminu realizacji, technicznie i logistycznie poradzono sobie ze wszystkimi zadaniami. Wykonano m.in. duży zbiornik wypełniony węglem aktywowanym, który podwieszono pod podwoziem. Wyciszono układ wydechowy. Ten „samochód symbol” nieodzownie kojarzony jest z pierwszą najważniejszą wizytą Jana Pawła II w Polsce. Replikę pojazdu przygotowano w Muzeum w 2008 roku, obok jest fragment oryginału. Każdy szczegół dopracowywano z wielką dokładnością. O szczegółach towarzyszącym przygotowaniom auta do wizyty Papieża rozmawiamy z dyrektorem Muzeum w Starachowicach (zobacz wideo).
Ciekawostką jest również fakt, że władze ludowe zaraz po wizycie Ojca Świętego pojazd zdemontowały. Od dyrektora placówki w Starachowicach dowiadujemy się również, że przy przygotowaniach zapomniano o osobistym sekretarzu Jana Pawła II, Stanisławie Dziwiszu. W ostatniej chwili domontowywano krzesełko, na którym sekretarz usiadł. Nie były to bardzo komfortowe warunki (zobacz wideo).
Po więcej szczegółów odsyłamy do Muzeum w Starachowicach. Daleko nie jest. Warto zobaczyć, również wiele innych ciekawych eksponatów.
Napisz komentarz
Komentarze