Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 10:32
Reklama

Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku otwarta

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wzbogaciło się o nowoczesną Klinikę Hematologii i Transplantacji Szpiku. Już 7 maja rozpocznie się planowe przyjmowanie pacjentów w nowym miejscu.

6 maja rozpocznie się przyjmowanie pacjentów na oddziały: zachowawczy i białaczki. Z kolei od 7 maja rozpocznie się planowe przyjmowanie pacjentów w nowym miejscu. Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku była bardzo wyczekiwana, budowa obiektu trwała 15 lat. W tym czasie wyszkolono personel medyczny, wyposażono również trzy oddziały w najnowocześniejszy sprzęt.

- Jest to najlepsza wiadomość dla naszych pacjentów. To jest olbrzymia radość, że ciężko chorzy ludzie nie muszą już w tej chwili jeździć po całej Polsce i szukać miejsca – mówił Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

- Cała kadra pracująca w Świętokrzyskim Centrum Onkologii to osoby z ziemi świętokrzyskiej – zaznacza dyrektor Stanisław Góźdź.  W ciągu dwóch miesięcy w Klinice będą prowadzone pierwsze przeszczepy.

- Stary oddział hematologii był dwukrotnie przeładowany. W tym momencie jesteśmy zdolni do przyjmowania ponad 50 pacjentów, podczas gdy na starym oddziale mieliśmy 24 do 28 łóżek - mówił dr Marcin Pasiarki, kierownik kliniki.

Sprzęt, w który została  wyposażona klinika, wart jest około 10 mln zł. Sama budowa to koszt rzędu 30 mln. W 85% inwestycja była współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Dzięki Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku pacjenci z naszego regionu nie będą musieli udawać się do specjalistów w większych miastach.

- Do tej pory było tak, że z tych najbardziej zaawansowanych świadczeń nasi pacjenci musieli wyjeżdżać do innych ośrodków, w tym momencie będą mogli tutaj korzystać – dodał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Marzenie o klinice Hematologii zostało spełnione, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ma jeszcze kilka marzeń i wyzwań, które chciałby zrealizować. 

- Wyzwaniem w tej chwili jest też immunologia kliniczna, nowe techniki radioterapii. Mam przygotowany zespół lekarzy, fizyków, techników – to jest  potrzebne moim pacjentom - dodał Stanisław Góźdź, dyr. ŚCO.

Na parterze ośrodka mieszczą się: poradnie, rejestracja, osobno wydzielone pomieszczenia dla osób po transplantacji szpiku lub do tego kwalifikowanych. Na piętrze ośrodka będzie mieścił się 34-łożkowy Oddział Hematologii i Nowotworów Krwi. Na kolejnym poziomie ośrodka będą działać oddziały: Leczenia Ostrych Białaczek i Transplantacji Szpiku. Klinika będzie mieć do dyspozycji swoje laboratorium naukowe i diagnostyczne, co usprawni podawanie chemioterapii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama