Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 16:24
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Obchody święta Konstytucji 3 Maja

W sobotę Polacy świętowali 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy Skarżyska rozpoczęli obchody od uroczystej Mszy świętej odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

W Mszy świętej uczestniczyli m. in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i władz miasta, przedstawiciele związków kombatanckich, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji politycznych, straży pożarnej, policji, straży miejskiej, delegacje ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy Skarżyska. Później uroczystości przeniosły się pod pomnik Bojowników o Niepodległość. Po raz kolejny do organizacji obchodów włączyło się II Liceum Ogólnokształcące. Nauczyciele wspólnie z uczniami przygotowali słowno-muzyczne przedstawienie historyczne.

Głos tradycyjnie zabrali: starosta Michał Jędrys i parlamentarzyści RP. Zwracali uwagę na fakt ważności tej rocznicy.

Konstytucja 3 Maja pozostawiała w Polsce ustrój stanowy, wprowadzając jednak pewne zmiany. Zmniejszono wpływy magnaterii na wybór króla, Senat i zarząd kraju, poprzez wykluczenie z sejmików szlachty nieposiadającej ziemi, będącej warstwą najbardziej podatną na wpływy i przekupstwo. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania. Polska była pierwszym państwem w Europie, a drugim na świecie po Stanach Zjednoczonych, w którym stworzono ustawę zasadniczą, z nakreśleniem praw i obowiązków.

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą przez Sejm, a stworzoną, aby zlikwidować ówczesne wady systemu politycznego. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja 3 Maja przypominała Polakom o walce o niepodległość. Zdaniem jej dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja była ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny.

Na koniec obchodów tradycyjnie wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz miejskich, Rady Miasta, władz powiatowych i Rady Powiatu, uczniowie i i dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji kombatanckich, zakładów pracy i firm z terenu miasta. Możliwe, że za kilka lat taka tradycyjna forma świętowania zostanie zastąpiona bardziej radosnym przeżywaniem tej rocznicy. Pokaz sztucznych ogni, jakiś piknik, coś na kształt amerykańskiego 4 lipca, choć w tej kwestii na pewno zdania będą podzielone. Zawsze pozostaną zwolennicy tradycyjnego sposobu świętowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama