Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" napisał:
„Po dniu Trzeciego Maja w ratuszowej sali
Zgodzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: "Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!"
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 rok. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Ponadto zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto.
Konstytucja 3 maja była drugim takim dokumentem na świecie i pierwszym w Europie. Wzorowano ją na konstytucji amerykańskiej, lecz jak pisano bez błędów w niej zawartych, dostosowano do warunków panujących w Polsce. Konstytucja obowiązywała raptem 14 miesięcy. Obalona została po wojnie polsko-rosyjskiej wraz z konferencja targowicką.
Obchody Święta Konstytucji były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami święta 1 maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.
Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Napisz komentarz
Komentarze