Ogromny, monumentalny kościół Św. Stanisława w Bodzentynie powstał w 1452 roku z fundacji kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, w miejscu kościoła Św. Krzyża, który uległ spaleniu w pożarze miasta. Po tym zdarzeniu biskup Wojciech Jastrzębiec wyjednał od Władysława Jagiełły nowy przywilej, w którym król potwierdził prawo magdeburskie.
Ołtarz główny pochodzi z Katedry Wawelskiej fundacji króla Zygmunta Starego. Początkowo przeniesiony do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, a następnie do Bodzentyna.
- Przepiękny ołtarz, niezwykle bogato zdobiony z przepięknym obrazem – mówi ksiądz Leszek Sikorski, proboszcz parafii Św. Stanisława B.M. w Bodzentynie.
W kościele znajduje się tryptyk Marcina Czarnego, który przed przeniesieniem obecnego, stanowił ołtarz główny. Obecnie stoi w nawie bocznej i jest jednym z najcenniejszych eksponatów kościoła.
- Kolejnym pięknym zabytkiem jest Tryptyk Bodzentyński. Tryptyk ukazuje sceny z życia Maryi, z życia Świętej Rodziny – opowiada ksiądz proboszcz.
Niewątpliwie jednak do najciekawszych należy ołtarz, którego wykonanie retabulum przypisuje się Giovanniemu Cini ze Sieny, a obraz Chrystusa na krzyżu wykonał w Wenecji w latach 1546-1547 Piotr Włoch.
Napisz komentarz
Komentarze