Powołana 3 sierpnia 1914 przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, formacja, która trzy dni później, rozpoczęła historyczny marsz ku wolności utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich.
Sformowano ją z dwóch, dość niechętnie patrzących na siebie, letnich szkół oficerskich – Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich.
Marszałek Józef Piłsudski w rozkazie sformowania Pierwszej Kompanii Kadrowej napisał: "Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny”.
9 sierpnia "Kadrówka” opuściła zajęty wcześniej Miechów i drogą przez Książ Wielki wyruszyła w kierunku Jędrzejowa.
W wyniku walk z rosyjskimi oddziałami Pierwsza Kompania Kadrowa zmuszona była opuścić Kielce 13 sierpnia. Powróciła tu 6 dni później i przez kolejne trzy tygodnie stacjonowała podzielona na bataliony i uzupełniana nowymi rekrutami.
Próba przebicia się do Warszawy i wywołania tam powstania nie powiodła się. Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się w grudniu 1914 roku zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.
Wydarzenia te dały początek marszom, które miały upamiętnić te datę. Pierwszy został zorganizowany przez legionistów w 10 rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego.
W sierpniu 1939 rozpoczęcie Marszu połączone było z manifestacją patriotyczną na Błoniach Krakowskich. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej powrócono do tej idei.
Mimo represji ze strony władz komunistycznych Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.
Po roku 1989 Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Bierze w nim udział ponad 300 osób. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze Wojska Polskiego z jednostek dziedziczących tradycje legionowe.
Uczestnicy Marszów odwiedzają miejsca związane z walkami o niepodległość w czasie I i II wojny światowej, zwiedzają też bezcenne zabytki, na ich trasie znajdują się m.in. klasztor cystersów w Jędrzejowie, czy zamek w Chęcinach. Szlak daje możliwość na poznanie uroków regionu świętokrzyskiego
Marsz trwa od 6 do 12 sierpnia. Rozpoczyna się na krakowskich Oleandrach, a kończy w Kielcach. Przy placu Wolności pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego "kadrówkowicze" otrzymują odznaczenia. Medale Pro Patria, Krzyż Sybiracki oraz nagrody marszowe - dla osób, które pokonały trasę z Krakowa do Kielc po raz trzeci i po raz dziesiąty.
Jędrzejów to ważny punkt na mapie maszerujących. Mieszkańcy tego miasta odegrali istotną rolę na drodze do odzyskania niepodległości. Kiedy 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa wymaszerowała z krakowskich Oleandrów, do Zofii i Feliksa Przypkowskich dotarły informacje o zbliżających się wojskach polskich. To w ich domu kwaterował Józef Piłsudski.
W Jędrzejowie 10 sierpnia 1914 roku przygotowano też odpowiednie zaplecze dla wojska, powstał szpital polowy, magazyny z zaopatrzeniem, powstały zakłady krawieckie, rymarskie i szewskie.
Napisz komentarz
Komentarze