– Pacjenci są bardzo zadowoleni – mówi doktor Arkadiusz Zapała, kierownik Oddziału VII Urologicznego w lecznicy.
Serię pionierskich zabiegów usunięcia raka prostaty ze wspomaganiem robota lekarze z Oddziału VII Urologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze przeprowadzili na początku lipca.
– To dla nas wydarzenie przełomowe. Realizujemy coś, do do tej pory oglądaliśmy przez szybę. Doszlusowaliśmy do europejskiego standardu. Dla nas to spełnienie marzeń, a dla pacjentów olbrzymia korzyść – podkreśla kierownik Oddziału doktor Arkadiusz Zapała.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze pozyskał system robotyczny CMR Versius na początku lipca. Do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia oddelegowano dwóch lekarzy – Przemysława Woźniaka i Tomasza Suchojada. Obaj przeszli specjalistyczne szkolenie w centrum medycznym w Lublinie. Skład zespołu uzupełniają dwie pielęgniarki, które również wzięły udział w szkoleniu.
– Dzięki robotowi osiągnęliśmy znaczący zysk jakościowy. Mamy lepszy wgląd w pole operacyjne. Robot obsługiwany przez lekarza wykonuje ruchy w sposób tak precyzyjny, że jest to nieosiągalne dla człowieka. Pozwala nam to precyzyjnie i sprawnie wydobyć obszar objęty zmianami nowotworowymi z otaczających tkanek i narządów wewnętrznych bez ryzyka uszkodzenia odbytnicy i zwieracza, które odpowiadają za dalsze funkcje człowieka – mówi doktor Tomasz Suchojad.
– W przypadku pacjentów operowanych przy wsparciu systemu robotycznego czas pobytu w szpitalu skraca się o nawet 40 procent. Hospitalizacja trwa trzy dni po operacji. To wymierna korzyść dla pacjentów. Ale, co równie istotne, poprawia się także komfort i jakość pracy lekarza ze względu na precyzję, jaką zapewnia robot – podkreśla doktor Przemysław Woźniak.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze jest aktualnie jedynym ośrodkiem medycznym w województwie, który dysponuje systemem robotycznym CMR Versius w zakresie operacji raka prostaty. Zgodnie z planem do końca roku lekarze wykonają minimum 60 zabiegów w tej technologii.
– Pacjenci, którzy przeszli operację, są bardzo zadowoleni. Notujemy duże zainteresowanie, odbieramy wiele telefonów z pytaniami o możliwość przyjęcia na Oddział i objęcia procedurą usunięcia raka prostaty w formule robotycznej. Wszystkich zachęcamy do kontaktu z lekarzami Oddziału – mówi doktor Arkadiusz Zapała.
źródło: czerwonagora.pl
Napisz komentarz
Komentarze