Prace archeologiczne na Świętym Krzyżu prowadzone są od stycznia 2013 roku. Przez ten czas archeolodzy odnaleźli wiele cennych znalezisk. Wśród nich są m.in. grobowce zakonników, datowane są na XIV-XV wiek. Natrafiono także na piec z czasów średniowiecza, który służył do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Taki piec był akumulatorem ciepła. Przewodami cieplnymi ukrytymi w ścianie rozchodziło się ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń.
Ponad to w czasie prowadzonych wykopalisk we wtórnym nasypie pod posadzką krużganka odnaleziono ceramikę pochodząca z XII wieku i późniejszą oraz wiele kafli pochodzących z XVI i XVII wieku. Z całości prac archeologicznych ma ukazać się publikacja pod kierunkiem dr Czesława Hadamika obejmująca opis prac obecnych, ale także i tych wcześniejszych, jakie były prowadzone na Świętym Krzyżu.
Podczas naszej wizyty Ojciec Superjor, Zygfryd Wiecha poinformował, że Kuria Biskupia w Sandomierzu wraz ze wspólnotą Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża otrzymała ze Stolicy Apostolskiej dokument przyznający starożytnemu kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej.
Uroczyste ogłoszenie tego aktu będzie miało miejsce w 16 czerwca o godz. 12.00 podczas Mszy Świętej na Świętym Krzyżu celebrowanej pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze