Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 17:16
Reklama
Reklama
Reklama

W jaki sposób organizować przeprowadzki międzynarodowe?

Decyzja o przeprowadzce za granicę to poważna zmiana w życiu. Takie przedsięwzięcie samo w sobie już jest dość stresujące, gdyż dochodzi do tego konieczność przewozu całego dobytku. Aby ograniczyć nerwy z tym związane, przeprowadzka za granicę musi być dobrze zorganizowana. W tym wypadku niezbędna będzie profesjonalna firma przeprowadzkowa, aby cała operacja przebiegła sprawnie i bez problemów.
W jaki sposób organizować przeprowadzki międzynarodowe?
W jaki sposób organizować przeprowadzki międzynarodowe?

Przeprowadzki zagraniczne – jak się przygotować?

Przeprowadzka do innego kraju to spore wyzwanie, dlatego wszystko powinno być odpowiednio zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia, czy pomyłki, które mogłyby przysporzyć niepotrzebnych kłopotów w czasie relokacji.

Powrót do starego mieszkania, gdy w połowie drogi okaże się, że zapomnieliśmy kluczy do nowego domu lub zostawiliśmy ważne dokumenty? W obu wypadkach stresujący, ale zdecydowanie mniej kłopotu mielibyśmy na trasie Kielce (świętokrzyskie) – Szczecin (zachodniopomorskie) niż w przypadku na przykład przeprowadzki z Polski do Włoch.

Dlatego odpowiednie przygotowanie na przeprowadzki międzynarodowe czy międzymiastowe to podstawa. Pytanie za sto punktów brzmi zatem – jak się za to zabrać, by było dobrze? Zasadniczo przy przeprowadzkach międzynarodowych obowiązują te same zasady co przy przeprowadzkach krajowych. Klucz tkwi w dobrej organizacji i systematyczności. I w tym, by nie spieszyć się bardziej, niż jest to konieczne.

Przeprowadzki międzynarodowe nie powinny być robione na ostatnią chwilę. Warto z wyprzedzeniem zrobić przegląd dobytku, wyrzucając, oddając potrzebującym lub sprzedając to, co niepotrzebne i z czego nie będzie się korzystać w nowym miejscu. Część rzeczy można spakować wcześniej i przygotować, np. w piwnicy lub na strychu do terminu wyjazdu.

Przygotowania do przeprowadzki – dokumenty, dobra organizacja, pakowanie

Dobrze pozałatwiać wszelkie formalności i sprawy papierkowe (rozwiązać umowy, opłacić rachunki, wymeldować się, powiadomić instytucje i usługodawców o zmianie adresu, etc.). Trzeba sprawdzić ważność dokumentów takich jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy. Należy zgromadzić niezbędne dokumenty, np. akt urodzenia, wizy, certyfikaty szczepień i inne dokumenty medyczne, polisy ubezpieczeniowe, certyfikaty zatrudnienia (zakres wymaganych dokumentów może się różnić w zależności od kraju, do którego się przeprowadzamy). Warto je mieć przetłumaczone oraz skserowane w teczce pod ręką.

Okres przygotowań do przeprowadzki warto spędzić na planowaniu wyjazdu i przenosin. Nie chodzi tu o nic szczególnie skomplikowanego, a o tak podstawowe kwestie jak organizacja materiałów do pakowania czy przemyślenie tego, jaka ma być kolejność pakowania i jak zabezpieczyć rzeczy delikatne na czas transportu, jeżeli chcemy te czynności wykonać sami. Rozsądnie jest przygotować nowe miejsce zamieszkania na przyjazd oraz zadbać o organizację transportu dla osób najbliższych, np. odpowiednio wcześnie wykupując bilety na pociąg czy samolot.

Przed pakowaniem warto podzielić przedmioty na kategorie. Ułatwi to ich rozmieszczenie w pudełkach, a trzeba podkreślić, że odpowiednie zabezpieczenie rzeczy w kartonach ma duże znaczenie. Kartony należy opisywać, uwzględniając zawartość oraz docelowe miejsce wyładunku. Dobrze jest stosować wypełniacze pustych przestrzeni (styropian, specjalne poduszki z powietrzem, stare gazety) oraz pamiętać o nieprzeciążaniu pakunków. Mądrą praktyką jest pakowanie rzeczy z podziałem na pomieszczenia. Już w czasie załadunku warto mieć na uwadze, co gdzie ma się znaleźć po wyładunku, gdyż znacznie ułatwia to późniejsze rozpakowanie i układanie przedmiotów.

Koszty przeprowadzki do Polski z zagranicy lub z Polski za granicę

Przeprowadzka to zawsze duże wyzwanie logistyczne, a przeprowadzka za granicę – jeszcze większe! Jest to operacja kosztowna, a wpływ na jej cenę ma wiele zmiennych. Przeprowadzka do Niemiec z Polski to zupełnie inne koszty niż przeprowadzka do Holandii czy Portugalii ze względu na różnicę odległości. Do tego dochodzą kwestie związane z ilością bagażu, wynajmem samochodu do transportu, zatrudnieniem kogoś do pomocy w transporcie, załadunku i rozładunku mienia. Istotne mogą być również opłaty dodatkowe jak np. cła, opłaty drogowe, koszty ubezpieczenia transportu, przeprawy promowej, itp.

Przeprowadzka za granicę to zbyt duże przedsięwzięcie, aby robić je samemu. Szczególnie przeprowadzki firm powinny być organizowane profesjonalnie we współpracy z wyspecjalizowanym usługodawcą. Firma przeprowadzkowa zadba o dobrą organizację relokacji biura czy zakładu. Ponadto to ona weźmie odpowiedzialność za bezpieczny i terminowy transport dobytku. Dotyczy to między innymi załatwienia formalności, np. w kwestii ubezpieczenia czy dokumentów przewozowych.

Współpraca z firmą od przeprowadzek jest opłacalna także ze względu na koszty. Taka usługa może oznaczać nie tylko mniejsze wydatki ogółem, ale i większy komfort organizacji przedsięwzięcia. Można też liczyć na rabaty, np. w przypadku dużego zlecenia czy zamówienia usługi z dużym wyprzedzeniem. Na pewno jednak taka współpraca daje nam pewność, że relokacja przebiegnie sprawnie i bezpiecznie dla naszych rzeczy.

Jupiter Przeprowadzki
ul. Batalionów Chłopskich 50/6
25-430 Kielce, województwo świętokrzyskie
+ 48 696 126 142
+ 48 506-525-960
[email protected]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama