Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 12:07
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmieszczenie i ilość pól grzewczych na płycie elektrycznej

Kuchenka elektryczna – zarówno klasyczna, jak i indukcyjna – stanowi kluczowy element wyposażenia każdej kuchni. To dzięki niej możliwe jest przygotowywanie ciepłych dań, a także odgrzewanie gotowych już posiłków. Producenci nowoczesnych płyt elektrycznych oferują swoim klientom szeroki wybór najróżniejszych modeli, zróżnicowanych zarówno pod kątem gabarytów i wyglądu, jak i parametrów technicznych. Pozwala to na znalezienie i wybranie dokładnie takiej płyty, jaka odpowiada indywidualnym potrzebom danego użytkownika. Jednym z istotnych tego rodzaju aspektów jest liczba oraz rozmieszczenie pól grzewczych na płycie. 
Rozmieszczenie i ilość pól grzewczych na płycie elektrycznej
Rozmieszczenie i ilość pól grzewczych na płycie elektrycznej

Dlaczego liczba pól jest tak ważna? 

Wybór płyty elektrycznej, jej szczególnych cech, między innymi także liczby pól grzewczych, warto dopasować do własnych potrzeb oraz planowanej częstotliwości i intensywności użytkowania sprzętu. Jeżeli bowiem regularnie gotujemy posiłki dla kilku osób, powinniśmy zdecydować się na płytę wyposażoną w cztery lub więcej pól, jeśli natomiast rzadziej bądź zupełnie sporadycznie samodzielnie przygotowujemy dania na kuchence, lepszym wyborem będzie model z dwoma polami. Odpowiednie dopasowanie gabarytów kuchenki, a także liczby pól grzewczych, w które jest wyposażona, pozwoli nam zoptymalizować wydatki na prąd, jak również samo zużycie energii elektrycznej. W ten sposób lepiej i bardziej świadomie korzystając z kuchenki, możemy także przyczynić się do przedłużenia jej żywotności, ograniczając tym samym wytwarzanie niesprzyjających środowisku elektrośmieci. 

Pola grzewcze w kuchence – liczba i rozmieszczenie  

Najbardziej powszechne i najczęściej spotykane są płyty elektryczne, wyposażone w cztery pola grzewcze. To standardowe modele, które świetnie sprawdzają się w jednorodzinnych domach, gdzie codziennie przygotowuje się obiady dla kilku domowników. Znacznie rzadziej spotkać można modele wyposażone w nieparzystą liczbę pól, a więc trzy bądź pięć punktów grzewczych. Do popularnych rozwiązań, wybieranych szczególnie do małych kuchni, należy płyta elektryczna z dwoma polami. Bez trudu spełnia ona potrzeby małej, trzyosobowej rodziny, wspólnie mieszkającej pary czy osoby samotnej. W przypadku takich urządzeń pola umieszczone są pionowo, jedno pod drugim. Także rozmiary kuchenki różnią się wtedy od wymiarów płyty czteropalnikowej, co czyni z niej zdecydowanie bardziej kompaktową, idealną do małego mieszkania, kawalerki czy domku letniskowego. 

Płyta z czterema palnikami to najczęściej urządzenie w kształcie kwadratu, na którym pola grzewcze rozmieszczone są równomiernie. Pola te najczęściej posiadają zróżnicowane rozmiary, dopasowane do różnych rodzajów i gabarytów naczyń. Na płycie elektrycznej znajdują się więc zazwyczaj dwa pola o średnicy od 14 do 18 centymetrów oraz dwa większe, o średnicy od 20 do 24 centymetrów. W niektórych modelach płyt palniki mogą być jeszcze bardziej zróżnicowane, czego przykładem jest chociażby płyta elektryczna Electrolux EHF46547XK o szerokości 60 cm. Urządzenie to posiada bowiem cztery palniki – dwa z nich to pola o standardowej średnicy 14,5 cm, palnik w lewym, dolnym rogu to pole o średnicy 21 cm i trzech poziomach mocy, natomiast pole w prawym górnym to palnik z możliwością łączenia, o średnicy od 17 do 26 cm.  

Tak zróżnicowane pod kątem rozmiarów, mocy i funkcjonalności palniki znacznie ułatwiają swobodne korzystanie z kuchenki, umożliwiając przygotowywanie dań także w niestandardowych garnkach czy naczyniach żaroodpornych bądź patelniach grillowych.  

Funkcjonalna płyta – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Co oprócz liczby i rozmieszczenia pól grzewczych na płycie powinno zwrócić naszą uwagę? Z całą pewnością warto przyjrzeć się także panelowi sterowania kuchenki, jego czytelności i funkcjonalności. W nowoczesnych kuchenkach spotkać można praktyczne i intuicyjne panele, dzięki którym nie tylko wybierzemy moc danego palnika, ale także zablokujemy każdy z nich lub włączymy wygodny timer.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama