Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 00:07
Reklama

Czy w Kielcach zapłacimy więcej za wodę i ścieki? Jest dofinansowanie do modernizacji zbiorowej mogiły Polaków. Nowa wystawa w BWA - zapraszamy na Wiadomości Świętokrzyskie

Zapraszamy na Wiadomości Świętokrzyskie, w programie dziś między innymi: czy w Kielcach zapłacimy więcej za wodę i ścieki ? Będzie o planowanej modernizacji zbiorowej mogiły Polaków pomordowanych na Brzasku w 1940 roku i o pracach Marka Cecuły w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Wodociągi Kieleckie nie mają w planach podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków - taką deklaracje ponownie wygłosił prezes spółki Henryk Milcarz, by uspokoić mieszkańców. Taryfa od lat utrzymuje się na poziomie niższym od średniej krajowej. Obecnie cena za metr sześcienny wody i ścieków dla gospodarstw domowych wynosi 9 zł i 41 gr brutto .

Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, Kola Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, kluby sportowe i fundacje - w sumie 45 podmiotów dostało granty w ramach Programu Odnowy, Aktywizacji i Estetyzacji Powiatu Jędrzejowskiego w roku 2022. Popisanie 45 umów w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie trwało dwa dni.

We wtorek 10 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach kończy sezon grzewczy który trwał od 20 września i był jednym z najdłuższych, ale równocześnie najcieplejszych w ostatnich latach. Średnia temperatura w tym czasie to plus 3 stopnie. Nietypowe były także duże różnice między nocą a dniem w okresie wiosennym, co miało wpływ na długość trwania dostaw - w sumie były to 231 dni. MPEC w Kielcach dostarcza ciepło dla ponad stu tysięcy mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego. Wśród odbiorców jest 13 spółdzielni mieszkaniowych, ale też cztery uczelnie wyższe, kilkadziesiąt szkół, przedszkoli i żłobków oraz budynki użyteczności publicznej.

Powiat skarżyski w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Groby i cmentarze wojenne w kraju" pozyskał dofinansowanie w wysokości 240 tys. zł na realizację zadania pn. ,,Modernizacja infrastruktury na zbiorowej mogile Polaków pomordowanych na Brzasku w 1940 roku wraz z melioracją terenu".

W Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach można już podziwiać prace Marka Cecuły. Artysta przygotował projekt instalacji pod tytułem ZAAM. Podwaliny do tego projektu budowały rodzinne przeżycia i nowe przekazy powojennych wydarzeń i ciemnej strony czasów Holocaustu. To wyrażony w materiale ceramicznym przekaz obecnego stanu społeczeństwa, napędzany informacją o negatywnej kondycji świata. Słowo ZAAM z hebrajskiego, oznacza gniew Boga, oburzenie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama