Obecnie współpraca PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołami ponadgimnazjalnymi dotyczy czternastu placówek, w których w klasach o profilu kolejowym kształci się ponad 500 osób. W ramach tej współpracy z 59 uczniami szkół o kierunkach kolejowych zostały zawarte umowy stypendialne. Spośród nich 9 uczniów to osoby kształcące się właśnie w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych. I to właśnie oni w obecności swoich opiekunów podpisali umowy na otrzymywanie stypendiów.
Na rok 2014 zaplanowano zawarcie kolejnych 88 umów stypendialnych. Uczniowie z Zespołu Szkół Transporotowo-Mechatronicznych otrzymają 300 złotych miesięcznie w drugim semestrze nauki i 500 złotych w ostatnim semestrze nauki. Szkoła w Skarżysku już od kilku lat współpracuje na tym polu z PKP Polskie Linie Kolejowe.
Ukończenie szkoły w specjalności „kolejowej” znacznie skraca proces przygotowania do zawodu kolejarza. Samym stypendystom natomiast Spółka PKP gwarantuje zatrudnienie. Już w bieżącym roku PLK planuje w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu zatrudnić przygotowane osoby w zespołach utrzymania i diagnostyki drogi kolejowej oraz w zespołach inżynierii ruchu.
PKP Polskie Linie Kolejowe wspierają placówki w staraniach o utworzenie kierunków kolejowych, m.in. przy opracowywaniu i organizacji programu praktyk zawodowych, wyposażaniu pracowni w pomoce dydaktyczne oraz zatrudnianiu pracowników PLK w charakterze wykładowców. Działania spółki związane z reaktywowaniem szkolnictwa kolejowego zmierzają do tego, by kształcenie praktyczne było prowadzone w ścisłym powiązaniu z pracodawcą.
Napisz komentarz
Komentarze