Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 14:22
Reklama

To koniec pewnej epoki. Kieleckie Radio Fama znika z eteru

Kieleckie Radio Fama po prawie 27 latach nadawania, znika z eteru. Na częstotliwości 100 i 8 FM przez jakiś czas usłyszycie Państwo tylko cieszę. Natomiast docelowo pojawi się tu inna rozgłośnia. Koncesja Famy wygasła w wyniku braku  zgłoszenia wniosku o jej przedłużenie. Kończy się pewien etap w historii lokalnych rozgłośni i ważna część życia stałych słuchaczy tego radia.

„Niech Cię porwie, niech poniesie fala marzeń Twych...”

To radiowy dżingiel, który rozpoznają chyba wszyscy kielczanie. Po raz pierwszy emitowany 17 września prawie 27 lat temu. W Radiu Fama w Kielcach pracują ludzie, dla których to miejsce jest drugim domem.

- Radio Fama dla mnie to jest coś więcej niż praca, najlepiej właśnie podoba mi się to określenie, no bo jak inaczej określić coś co jest dla człowieka jedyną pracą w dorosłym życiu, którą się zaczęło jeszcze na studiach? I tak jest prawie 24 lata do dziś - mówi Aneta Czaban, redaktor naczelna rozgłośni i prezenterka radiowa.

- Mnie się udało, przez 20 lat we wrześniu tego roku minie 20 lat jak tu jestem i radio jest moją wielką pasją, zawsze było, jest i doznałem tego uczucia, że to jest praca marzeń praca którą lubisz i to jest faktycznie tak jakby człowiek w ogóle nie pracował - tłumaczy Piotr Gładkowski, dyrektor muzyczny i prezenter radiowy.

- Dla Ciebie co znaczy Radio Fama?
- Połowa życia, dobra połowa 25 lat. Przyszedłem tutaj jako młody chłopak już ścięte włosy ale siwy, tak 25 lat, połowa życia - mówi Michał Stachowicz, dyrektor programowy.

Radio FAMA to rozgłośnia z którą na częstotliwości 100,8 FM, w stolicy województwa świętokrzyskiego, wychowało się co najmniej jedno pokolenie. I choć stacja doczekała się czterech filii w innych miastach, to ta w Kielcach 18 lutego zakończy nadawanie.

- Wyłączymy nadajniki, dlatego że kończy nam się koncesja w najbliższy piątek o północy. Nie mamy nowej koncesji więc zgodnie z obowiązującym prawem musimy się wyłączyć - mówi Jan Jagielski, prezes rozgłośni.

Koncesja wygasła w wyniku braku zgłoszenia przez nadawcę wniosku o rekoncesje.

- Tak się stało dlatego, że są pewne procedury, nam się nałożyły dwie sprawy. Pierwsza spóźniliśmy się ze złożeniem prostej informacji takiej że zamierzamy kontynuować dalej prowadzenie radia. Takie oświadczenie powinniśmy złożyć na rok przed końcem koncesji, tutaj na skutek dziwnych zbiegów okoliczności ja zawaliłem mogę powiedzieć, bo gdzieś mi się tabelki poprzestawiały z datami i nie dopilnowałem tego w porę a potem wydarzył się błąd we wniosku koncesyjnym w którym wystartowaliśmy razem z innymi podmiotami o tą częstotliwość bo KRRiT ją zgłosiła jako wolną i zdarzył nam się błąd pisarski, który spowodował że krajowa rada uznała, że wniosek jest nierealistyczny - tłumaczy prezes radia.

W sobotę na częstotliwości 100,8 FM nastąpi cisza. Po jakimś czasie w tym miejscu usłyszymy Radio Rekord.

- W sobotę rano, kiedy kielczanie się obudzą, będzie czegoś brakowało i nic nie jest w stanie tego zastąpić co by ktoś nie mówił i opowiadał 26 lat ponad robi swoje - komentuje Michał Stachowicz.

Radio Fama przez te wszystkie lata nadawania w Kielcach doczekało się wielu stałych słuchaczy.

- Jestem stałą słuchaczką, pracuje w miejscu gdzie na okrągło leci Radio Fama, może to dziwne ale w samochodzie słucham Radia Fama no i w niedzielę Balladowej koniecznie, po prostu nie wyobrażam sobie żeby nie słuchać - mówi nam Renata Kwiatkowska, słuchaczka radia.

Balladowa lista przebojów to jeden ze szlagierowych programów radia, jego autorką i prowadzącą jest Aneta Czaban.

- To moje dziecko, które urodziło się w pociągu relacji Kielce-Wrocław. 22 lata temu dokładnie. Tak sobie jechałam, taka była ponura pogoda, jesień wczesna i pomyślałam jak fajnie by było takie właśnie piosenki takie melancholijne tylko grać, takie sentymentalne, romantyczne. Zapytałam prezesa o zgodę, on nie był na początku zbyt przychylny i wielokrotnie był taki pomysł, żeby ten program zdjąć z anteny ale na szczęście to się nie stało, a teraz wiem że słuchacze go kochają i ja też go kocham bardzo bo to jest muzyka która przemawia do każdego serca - wspomina Aneta Czaban.

Innym programem, doskonale znanym słuchaczom Famy jest też "Radiorandka". Radiowa przestrzeń która połączyła nie jedną parę.

- Ja może nie doświadczyłem tego elementu, jak niektórzy z załogi, że byli nawet na weselach par które się tutaj poznały. Ale faktycznie jeszcze wtedy dołączając do zespołu była "Radiorandka" telefoniczna później SMS - owa, ale to było takie niezwykłe z mojego punktu widzenia bo pomagało osobom, które być może stresowały się, bały się wykonać ten pierwszy ruch. "Radiorandka" pozwoliła na to że mogą przełamać tę barierę - opowiada Piotr Gładkowski.

Ale Radio Fama to nie tylko programy, które po latach doskonale znają już słuchacze, to przede wszystkim ludzie którzy je tworzą i wspomnienia które już powstały.

- No mnóstwo się tego nazbierało przez 24 lata, jeszcze w starej siedzibie na Piotrkowskiej, czy w nowej siedzibie. Z dawną naszą też załogą z którą mam kontakt do dziś i ogromny sentyment - mówi Aneta Czaban.

- Dużo osób się przewinęło przez radio. Radio Fama chyba jako nieliczne radio dawało szansę młodym osobom, żeby stawiać te pierwsze kroki, wiele osób się tutaj wyszkoliło i dzisiaj pracują w Polsce a nawet za granicą - tłumaczy Piotr Gładkowski. 

- Z perspektywy czasu to tam wszystko się zaczęło i w Famie wiele osób zaczynało swoje życiorysy lepsze lub gorsze, różnie się to w życiu potoczyło, ale Fama to fantastyczna przygoda i myślę, że każdy ma w pamięci piąte piętro w biurowcu na Piotrkowskiej, bo tam zaczynaliśmy i to co się tam działo to niech tam zostanie, ale było super - mówi nam Paweł Jańczyk, prezenter radiowy, były współpracownik radia.

Radio Fama to początek drogi wielu pracowników, aktualnie nie tylko kieleckich mediów. To właściwie już radiowa rodzina.


- Myślisz że to jest rodzina?
- Myślę, że tak bo różnie potoczyły się losy ludzi, którzy byli u nas w telewizjach pracują w innych radiach. I gdzieś zawsze jakieś miłe słowo płynie do nas, no nie zawsze bo ludzie różnie się z nami rozstawali ale tych fajnych osób brakuje tutaj. Jakby stworzyć z wszystkich osób które były w tym radiu przez lata jedno radio to by było najlepsze radio na świecie, i Ty o tym wiesz - przekonuje Michał Stachowicz. 

Wiem, to prawda. Radio Fama w Kielcach dało wielu z nas możliwość by zacząć. To też wiele historii wciąż niedokończonych, by tak mogło się stać rozpocznie się proces ubiegania o inną częstotliwość w mieście. Póki to nie nastąpi, prawdopodobnie od 1 kwietnia, rozgłośnia rozpocznie nadawanie na kanale cyfrowym. Wciąż też można jej posłuchać w internecie i śledzić działania redakcji w mediach społecznościowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama