Decyzja Zarządu podyktowana jest wydłużeniem długości budowanej w ramach projektu sieci kanalizacyjnej, co równocześnie przełożyło się na znaczny wzrost kosztów całej inwestycji.
- Takie projekty, jak ten realizowany przy wsparciu środków unijnych w gminie Mniów, łączą potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności oraz wymagania względem ochrony środowiska naturalnego. Dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wartości dofinansowania inwestycji, by szybko i sprawnie została ona zakończona - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Projekt „Regulacja gospodarki wodno - ściekowej w aglomeracji Mniów - budowa kanalizacji sieciowej w miejscowości Grzymałków, Skoki, Zaborowice, Baran, Chyby, Podchyby, Serbinów i Rogowice” realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 4 – Dziedzictwo naturalne i kulturowe z Działania 4.3 Gospodarka wodno - ściekowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Po zwiększeniu wartości dofinansowania inwestycji o 2,6 mln zł jego wsparcie ze środków unijnych wzrosło do 12,5 mln zł.
Projekt, który realizowany jest od 2018 r., zakłada m.in. budowę kanalizacji sanitarnej (grawitacyjno - ciśnieniowej) w ośmiu miejscowościach gminy Mniów. Odbiór ścieków odbywać się będzie do istniejącej oczyszczalni w Mniowie, która w ramach projektu jest rozbudowywana. Dodatkowo zaplanowano budowę instancji zagospodarowania i przetwarzania osadu na terenie oczyszczalni oraz zakup i zamontowanie ośmiu agregatów prądotwórczych na już działających przepompowniach i kamery do monitoringu kanalizacji.
Jak dodaje marszałek Bętkowski realizacja przez świętokrzyskie gminy projektów z zakresu gospodarki wodno - ściekowej jest bardzo ważna, bowiem na obszarach, na których istnieje sieć kanalizacyjna nie ma ryzyka zanieczyszczenia gleby, wód podziemnych i gruntowych.
– Kanalizacja i wodociągi to dziś infrastruktura niezbędna do komfortowego funkcjonowania mieszkańców – podkreśla marszałek.
Napisz komentarz
Komentarze