Co robić w przypadku kolizji?
Jeśli przytrafi nam się wypadek drogowy lub nawet pozornie niegroźna stłuczka, postarajmy się przede wszystkim utrzymać emocje na wodzy. Panika i nerwy zupełnie nam w tej sytuacji nie pomogą. Kiedy już uda nam się nieco ostudzić emocje, zabierzmy się za właściwe działanie. Istotnym z punktu widzenia wypłaty odszkodowania jest niewątpliwie ustalenie sprawcy. Jeśli wina jest bezsporna i wszyscy uczestnicy zdarzenia drogowego są co do tego przekonani, sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy wówczas spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które następnie należy załączyć do wniosku kierowanego do ubezpieczyciela celem uzyskania należnego nam odszkodowania.
Co w sytuacji, gdy żaden z uczestników nie chce przyznać się do winy? Jeśli dojście do porozumienia nie jest możliwe, warto w takiej sytuacji wezwać policję. Na podstawie oględzin miejsca zdarzenia, a także ewentualnych nagrań, policja zdoła szybko ustalić, kto ponosi winę za wypadek i czyj ubezpieczyciel będzie pokrywał szkody powypadkowe. Dokumentem, w którym policja wskazuje sprawcę wypadku jest notatka policyjna.
Czy zawsze trzeba wzywać policję?
Wezwanie policji jest konieczne w sytuacji, gdy którykolwiek uczestnik zdarzenia drogowego doznał jakichkolwiek uszkodzeń ciała, nie posiada ważnych dokumentów lub jest nietrzeźwy. Jeśli szkody są wyłącznie majątkowe i spełnione są pozostałe warunki, nie ma obowiązku wzywania policji. W takich sytuacjach kierowcy mogą dojść do porozumienia i samodzielnie ustalić winnego wypadku. Niestety w tym miejscu bardzo często następuje przerzucanie się winą i finalnie negocjacje kończą się na wezwaniu policji i sporządzeniu przez funkcjonariuszy notatki policyjnej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wezwanie policji jest korzystne dla poszkodowanego, gdyż sporządzona przez funkcjonariuszy notatka policyjna jasno wskazuje sprawcę. Podobnie jest z oświadczeniem, jednak ze złożonego oświadczenia sprawca może się w każdej chwili wycofać – np. powołując się na silne emocje, które towarzyszyły mu w momencie podpisywania dokumentu. W takiej sytuacji na ogół konieczne jest ponowne przyjrzenie się sprawie i ustalenie sprawcy. Efekt będzie co do zasady taki sam, jednak istotnie wydłuży to czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania.
Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?
Spisane oświadczenia sprawcy kolizji to pozornie proste zadanie, jednak w nerwach bardzo łatwo zapomnieć o istotnych elementach, które w takim oświadczeniu powinny się obowiązkowo znaleźć. Co do zasady, dokument ten powinien zawierać następujące informacje:
-
dane osobowe i adresowe uczestników zdarzenia,
-
serie i numery dowodów osobistych,
-
dane z prawa jazdy (kategoria i numer),
-
data, czas i miejsce kolizji,
-
marki i numery rejestracyjne pojazdów,
-
numery polis i nazwy towarzystw ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia.
Biorąc pod uwagę długą listę wymaganych szczegółów, najrozsądniej będzie wydrukować sobie gotowy wzór oświadczenia sprawcy wypadku i wozić go zawsze ze sobą. Działanie takie oszczędzi nam wielu problemów i uprości proces likwidacji szkody.
Czy odszkodowanie OC może być zaniżone?
Dysponując oświadczeniem sprawcy lub notatką policyjną, będziemy mogli przejść do procesu likwidacji szkody. Po przekazaniu ubezpieczycielowi sprawcy dokumentów, wysłany zostanie do nas rzeczoznawca, który przygotuje kosztorys. To na jego podstawie wypłacone zostanie nam odszkodowanie OC. Czy jest możliwe, że ubezpieczyciel będzie starał się je zaniżyć? Jest to powszechna praktyka, więc zweryfikujmy dokładnie kwotę, nim zdecydujemy się przyjąć zaproponowane nam warunki.
Napisz komentarz
Komentarze