Wrócił temat stadionu Granatu i wyłączenia trybun dla kibiców. Radni miejscy dopytywali prezydenta, dlaczego doszło do takiej sytuacji i kiedy stadion będzie dostępny dla kibiców. Członek Zarządu Województwa krytycznie wypowiedział się o działalności prezydenta Skarżyska odnośnie możliwości pozyskania środków na modernizację Granatu. O tym mówiliśmy już wczoraj i w poprzednich dniach. Mamy do czynienia z kłótnią pomiędzy prezydentem a Platformą Obywatelską. Czy tylko?
W sprawie pojawia się również Powiatowy Inspektorat Budowlany, który stwierdził nieprawidłowości na stadionie. Decyzja o zamknięciu stadionu pojawiła się tuż przed pierwszym meczem klubu Granatu i zdenerwowała kibiców. Mecz inaugurujący sezon jest bardzo ważny. Czy zatem mamy do czynienia z działaniami politycznymi? Inspektorat jest powiatowy, a jak powiatowy - to jest w tle również starosta Michał Jędrys, który jest przecież skonfliktowany z prezydentem Romanem Wojcieszkiem.
Tyle na razie na temat stadionu, choć można przypuszczać, że będzie ciąg dalszy. Szefowa świętokrzyskiej PO, Marzena Okła-Drewnowicz już zapowiada konferencję prasową w przyszłym tygodniu. Inny gorący temat na sesji to kwestia gospodarki odpadami w województwie świętokrzyskim. Znowu podział. Platforma Obywatelska, pozostająca w Sejmiku Województwa w koalicji z PSL, chce gospodarkę śmieciową umieścić w całości w Końskich. Skarżysko, głosem prezydenta i większości radnych Rady Miasta, chce by to Almax brał aktywny udział w przetwarzaniu odpadów komunalnych.
Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że Końskie będą miały monopol, a co za tym idzie wzrosną ceny za śmieci .Przeciwnicy są zdania, że Almax kieruje się własnym dobrem ekonomicznym, a nie dobrem gminy i mieszkańców. Mówiliśmy już o tym w Kalejdoskopie i pokazywaliśmy wypowiedzi włodarzy obydwóch gmin. Na sesji głos zabrał prezes Almaxu Joachim Wiese. Na sesji gorąca dyskusja odbyła się m.in. pomiędzy prezydentem Skarżyska a członkiem Zarządu Województwa, Janem Maćkowiakiem.
Na sesji radni przegłosowali uchwałę, będącą swoistego rodzaju apelem Rady Miasta Skarżyska do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Czytamy w nim m.in.:
„Regionalna instalacja do przetwarzania odpadów komunalnych musi mieć moc przerobową wystarczającą do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że w pięciu spośród sześciu regionów w województwie nie może funkcjonować więcej niż jedna instalacja.
Taki podział, powodujący powstanie monopolu, ma naszym zdaniem niekorzystny wpływ na kształtowanie się cen za przetwarzanie odpadów. Należy także zaznaczyć, że omawiany Plan Gospodarki Odpadami nie wypełnia wymogów ustawy o odpadach w zakresie uwzględnienia zasady samowystarczalności i bliskości w odniesieniu do gmin powiatu skarżyskiego”.
Apel, apelem, ale wiele wskazuje na to, że to Końskie przejmą gospodarkę odpadami w regionie i apele radnych, apelami pozostają. O sprawie przesądzają radni Sejmiku Województwa. Koalicja większościowa to PO-PSL, popierająca koneckie rozwiązanie. W zapytaniach głos zabrali m.in. radni Tomasz Sekuła i Marzanna Łasek, trener karate Zdzisław Zaborski i przewodniczący związków zawodowych Konfederacji Pracy Zenon Chaba. Ten ostatni na wtorek zapowiedział pikietę pod Urzędem Miasta, bo - tu cytat - "jak się nie da rozmawiać z prezydentem normalnie, to będziemy rozmawiać na ulicy".
W dalszej części sesji miejskiej radni przegłosowali kilka uchwał m.in. dotyczących: utworzenia odrębnych obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego; programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta; ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej; sprzedaży w drodze bezprzetargowej działek gruntu położonych w Skarżysku przy ulicy Słowackiego i udzielenia przedsiębiorcom zwolnień od podatku od nieruchomości, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną. Grupa radnych chciała, by wydłużyć termin takiej pomocy. Nie ma jednak takiej możliwości prawnej.
Kolejna sesja Rady Miasta za nami. Z każdą kolejną będzie tylko ostrzej i ciekawiej. Do wyborów coraz bliżej.
Napisz komentarz
Komentarze