- Pracownie Filmoteki Szkolnej to wzorcownie, w których będzie się spotykała młodzież, ale i nauczyciele z tzw. liderem pracowni. Ma on za zadanie wprowadzać ich w tajniki edukacji filmowej – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej, każda sala klasowa zostanie dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. W świętokrzyskim otwarcie pracowni odbyło się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.
Filmoteka Szkolna zawiera ponad 55 filmów fabularnych, dokumentalnych i anonimowych. Poprzez taki bogaty zasób filmów nowo otwarte pracownie mają służyć popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. W ramach powstających pracowni organizowane będą lekcje filmowe oraz warsztaty dla uczniów z regionu.
- Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje bardzo ciekawy projekt, który zakłada przy zmieniającej się podstawie programowej, że jednym z elementów lekcji będzie oglądanie filmów, ale nie bierne – podkreśla Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Do końca roku szkolnego ma powstać szesnaście Pracowni Filmoteki Szkolnej, po jednej w każdym województwie
Napisz komentarz
Komentarze