Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 01:19
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Portret - zwierciadło duszy

Od 11 marca w Pałacu Biskupów Krakowskich można oglądać wyjątkową ekspozycję zatytułowaną "Portret – zwierciadło duszy". Obrazy, grafiki, a także fotografie prezentują przekrój społeczeństwa polskiego od początku XIX wieku do roku 1914. Wielu z zaprezentowanych dzieł nie eksponowano do tej pory, co nadaje wystawie wyjątkowy charakter.

Ziemianie, politycy, wpływowi reprezentanci oraz inni zamożni przedstawiciele grup społecznych, którzy przez wieki mogli pozwolić sobie na formę upamiętnienia w postaci obrazu czy grafiki, od 11 marca spoglądają na nas ze ścian Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja prezentuje przekrój społeczeństwa polskiego od tradycyjnych form malarskich po fotografię.

- Wszystkie zabytki, które tutaj prezentujemy, pochodzą z naszych magazynów, nie były nigdy prezentowane, bądź też pokazywane były bardzo krótko – mówi Marian Gucwa, kustosz wystawy.

Wystawę rozpoczynają monochromatyczne oraz kolorowe grafiki wykonane techniką litografii – druku płaskiego powstałego w postaci odbitki kamienia litograficznego na papierze.

- Grafika odgrywa w wieku XIX wielką rolę w szerzeniu wiedzy o postaciach zasłużonych dla kultury Polskiej – opowiada gospodarz wystawy.

W ostatniej sali prezentującej fotografie z albumów rodzinnych ziemiaństwa i tableau z wizerunkami uczniów kieleckich szkół oraz miejscowych urzędników, zaprezentowano eksponat ciekawy dla fotografów.

- Mamy aparat fotograficzny, który udostępnił nam prywatny kolekcjoner. Aparat z drugiej połowy wieku XIX, tak zwany aparat altanowy – dodaje Marian Gucwa.

Wystawę można podziwiać do 1 czerwca 2014 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama