Ziemianie, politycy, wpływowi reprezentanci oraz inni zamożni przedstawiciele grup społecznych, którzy przez wieki mogli pozwolić sobie na formę upamiętnienia w postaci obrazu czy grafiki, od 11 marca spoglądają na nas ze ścian Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja prezentuje przekrój społeczeństwa polskiego od tradycyjnych form malarskich po fotografię.
- Wszystkie zabytki, które tutaj prezentujemy, pochodzą z naszych magazynów, nie były nigdy prezentowane, bądź też pokazywane były bardzo krótko – mówi Marian Gucwa, kustosz wystawy.
Wystawę rozpoczynają monochromatyczne oraz kolorowe grafiki wykonane techniką litografii – druku płaskiego powstałego w postaci odbitki kamienia litograficznego na papierze.
- Grafika odgrywa w wieku XIX wielką rolę w szerzeniu wiedzy o postaciach zasłużonych dla kultury Polskiej – opowiada gospodarz wystawy.
W ostatniej sali prezentującej fotografie z albumów rodzinnych ziemiaństwa i tableau z wizerunkami uczniów kieleckich szkół oraz miejscowych urzędników, zaprezentowano eksponat ciekawy dla fotografów.
- Mamy aparat fotograficzny, który udostępnił nam prywatny kolekcjoner. Aparat z drugiej połowy wieku XIX, tak zwany aparat altanowy – dodaje Marian Gucwa.
Wystawę można podziwiać do 1 czerwca 2014 roku.
Portret - zwierciadło duszy
Od 11 marca w Pałacu Biskupów Krakowskich można oglądać wyjątkową ekspozycję zatytułowaną "Portret – zwierciadło duszy". Obrazy, grafiki, a także fotografie prezentują przekrój społeczeństwa polskiego od początku XIX wieku do roku 1914. Wielu z zaprezentowanych dzieł nie eksponowano do tej pory, co nadaje wystawie wyjątkowy charakter.
- 12.03.2014 12:09
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze