Nominały 10, 20, 50 i 100-złotowe wzbogacono dodatkowymi znakami wodnymi, metalizowanymi nitkami czy pasem opalizującym. Nowe elementy staną się również większym ułatwieniem w rozpoznawaniu banknotów przez osoby niewidome.
Już za niecały miesiąc w naszych portfelach pojawią się nowe, ulepszone banknoty o podstawowych nominałach. Celem wprowadzenia ich w obieg jest przede wszystkim lepsze zabezpieczenie przed fałszerstwem.
Narodowy Bank Polski zapewnia jednak, że stare banknoty nie stracą swojej ważności i będą wciąż uznawane za prawny środek płatniczy.
- Banknoty z 1995 roku są prawnym środkiem płatniczym – zapewnia Teresa Potocka, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego.
Szczegółowo nowe zabezpieczenia opisała i pokazała nam Anna Sapalska, specjalista ds. komunikacji społecznej Narodowego Banku Polskiego, oddział w Kielcach.
- Najważniejsze zabezpieczenie to jest pole znaku wodnego na każdym z nominałów – mówi Anna Sapalska.
Modernizacja banknotów ułatwi ich rozpoznawanie przez osoby niewidome. Z myślą o nich zwiększono ilość wypukłych, charakterystycznych dla poszczególnych nominałów elementów.
- Zmodernizowane banknoty będą mieć wyznaczone pola, które poprzez dotyk zapewnią komfort, bezpieczeństwo, a przede wszystkim możliwość korzystania i posługiwania się tymi banknotami przez osoby z dysfunkcją wzroku – mówi Teresa Potocka.
Zmianom nie ulegnie jedynie banknot 200-złotowy ze względu na małe wykorzystanie tego nominału na rynku, co wpływa również na wolniejsze jego zużycie.
Napisz komentarz
Komentarze