- Oddanie danych do rejestru szpiku kostnego to moment, który nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie. Chwila, którą poświęcimy teraz, to szansa dla ludzi, którzy czekają w kolejkach na „drugie życie” – mówi Bartek Kaczmarek, student, który rejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Przed rejestracją trzeba było spełnić kilka podstawowych warunków.
- Każdy może się zapisać do rejestru dawców. Trzeba być osobą pełnoletnią, do 50 roku życia. Mieć przy sobie dowód osobisty i czuć się zdrowym, bez obciążeń chorobami genetycznymi. Dyskwalifikacją jest przebyte zapalenie wątroby – informuje Beata Nowińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku jest niewielkie. W tym celu dąży się do zarejestrowania jak największej liczby potencjalnych dawców. W budynku Wydziału Zarządzania i Administracji UJK na studentów czekali pracownicy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. O tym, jak przebiega proces weryfikacji do bazy dawców szpiku, kostnego mówiła asystent analityki medycznej, Beata Nowińska.
- Próbki krwi, które oddajemy, są badane w naszym centrum. Dane osoby zapisującej się wprowadzane są do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku – podkreśla Beata Nowińska.
Oprócz zorganizowanych akcji, do bazy potencjalnych dawców można zapisywać się codziennie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 66.
Napisz komentarz
Komentarze