Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 23:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka wręczone po raz drugi

Justyna Dziadek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Bożena Ewa Wódz – kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Krzysztof Myśliński – historyk sztuki i zasłużony muzealnik, a także Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – to laureaci tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach, połączonej z wojewódzką inauguracją 29. Europejskich Dni Dziedzictwa, nagrody wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Kusztal.
Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka wręczone po raz drugi
Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka wręczone po raz drugi

Świętokrzyską Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka, upamiętniającą zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę, przyznaje Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. To wyróżnienie za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej – wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacji, edukację muzealną oraz konserwację zbiorów z ostatniego roku kalendarzowego.

– Wasza pasja daje niesamowite efekty. Jako region mamy się czym pochwalić w dziedzinie muzealnictwa i mam nadzieję, że ta nagroda będzie małą cegiełką samorządu województwa do tego, aby Państwa zaangażowanie, oddanie i tę właśnie pasję – nagradzać – mówił do laureatów przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

– To, co robią nasi świętokrzyscy muzealnicy, umacniając pamięć o naszych przodkach, szanując historię, przybliżając ją naszym dzieciom i wnukom, pokazując jak ważna jest ona dla całego narodu – to wszystko przyczynia się do umacniania naszej polskości. To wielki honor przekazywać wyróżnienia za taką działalność – podkreślał wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

Kategoria Wystawa
W kategorii Wystawa nagrodę przyznano Justynie Dziadek za wystawę „Propius ad Deum – Sztuka Sakralna na Ponidziu ”.

Justyna Dziadek jest dyrektorem Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Obroniła pracę doktorską nt. średniowiecznych kazań ze Świętego Krzyża. Aranżowała liczne wystawy, m. in. „Pińczów – historia miast”, „Dygasiński – człowiek Ponidzia”, „Judaiki”, „Archeologia Ponidzia”, „Etnografia Ponidzia”, „Militaria z I i II wojny światowej”, „Geologia Ponidzia”. Organizowała wystawy czasowe: „Ponidzie 2019”, „Ponidzie 2020”, „1863 – Pamiętamy”, „Świątki Ponidzia”, „propius ad Deum – Sztuka Sakralna na Ponidziu”. Prowadziła warsztaty i lekcje muzealne, organizowała wiele uroczystości, koncertów i innych wydarzeń związanych z historią i kulturą regionu. Zrealizowała projekty „Historia Społeczności Żydowskiej w Pińczowie”, „Z historią przez Ponidzie”, „EtnoPonidzie – obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic”; sprawuje opiekę nad pińczowską Synagogą i udostępnia ją zwiedzającym.

Kategoria Publikacja
W kategorii Publikacja nagrodę otrzymała Bożena Ewa Wódz za publikację „Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu”.

Bożena Ewa Wódz – kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu; zajmuje się opracowaniami naukowymi zbiorów sztuki, badaniami nad kulturą oraz sztuką kościelną i świecką, działalnością wystawienniczą (uczestniczyła w organizacji kilkuset wystaw, jako autor, współautor oraz kurator gotowych projektów wystawienniczych) i popularyzatorską. W dorobku zawodowym ma ponad 120 publikacji z dziedziny historii sztuki, w tym katalogi zbiorów, wystaw, artykuły, rozprawy, materiały, kilkaset not prasowych a także trzy publikacje książkowe.

Kategoria Edukacja Muzealna
W kategorii Edukacja Muzealna nagrodą uhonorowano Krzysztofa Myślińskiego za inicjatywę cyklicznych spacerów zabytkoznawczych.

Krzysztof Myśliński – historyk sztuki, muzealnik, wykładowca akademicki, twórca opracowań naukowych i popularyzator sztuki. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział w Kielcach, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Należy do gremiów doradczych instytucji kultury: jest członkiem m. in. Rady Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, członkiem rady Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc. Pracował m. in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Biurze Dokumentacji Zabytków w Kielcach, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum Historii Kielc, prowadził wykłady na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i kilku uczelniach prywatnych. W 2000 r. został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sybillą (nagroda I stopnia) za wystawę „Ornamenta Eclesiae”. Sztuka sakralna Diecezji Kieleckiej”. Jest w regionie inicjatorem wydarzeń kultury, organizatorem przedsięwzięć artystycznych, wystaw, konferencji naukowych oraz spotkań poświęconych historii Kielc i wybitnym kielczanom. To autor książek i licznych artykułów naukowych, znany z upowszechniania wiedzy na temat Kielc i regionu świętokrzyskiego w mediach.

Nagrody w powyższych kategoriach mają charakter finansowy.

Nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną”
Nagrodę honorową „Za Działalność Muzealną” otrzymało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

W roku bieżącym nie wpłynęły wnioski w kategorii „Konserwacja zbiorów”. Galę uświetnił koncert Jacka Bończyka „Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”.

Inauguracja 29. Europejskich Dni Dziedzictwa
Wydarzenia połączone było z wojewódzką inauguracją 29. Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 oraz 18-19 września pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Zgodnie z motywem przewodnim instytucje kultury województwa świętokrzyskiego zapraszają do degustacji tradycyjnych produktów regionalnych, poznawania przepisów kulinarnych, które od lat królowały na polskich stołach, oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Oferta jednostek kultury prowadzonych przez samorząd województwa świętokrzyskiego dostępna jest tutaj.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają bezpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnych grup odbiorców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama