Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 00:31
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Izba Pamięci w Gimnazjum nr 3 otwarta

Wczoraj w skarżyskim Gimnazjum nr 3 otwarto Izbę Pamięci poświęconą patronowi szkoły, Antoniemu Hedzie Szaremu.

- Świat miał o nich zapomnieć, zostali wyrzuceni z podręczników, poza obieg historii, mieli być wymazani z pamięci. Głęboko miała być zakopana prawda o nich. Niewygodni, wykluczeni, wyklęci - tak uroczystość otwarcia Izby Pamięci Generała Antoniego Hedy Szarego rozpoczęła dyrektor Gimnazjum nr 3, Katarzyna Szumielewicz. Stało się to zaledwie kilka dni po święcie poświęconemu Żołnierzom Wyklętym, po pięciu latach od nadania imienia tego wielkiego Polaka Gimnazjum nr 3.

Dodać należy, że Izba Pamięci została utworzona ze środków własnych szkoły i dzięki darom wielkiego serca wspaniałych ludzi. Były to nie tylko eksponaty, ale przede wszystkim czas i zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Nad obecnym kształtem Izby pracowały: Zofia Szmidt i Anna Ciszewska. Wykuty w metalu napis wykonał Maciej Dwojak. Do otwarcia Izby Pamięci przyczynili się również: Renata Michalska, Małgorzata Girgiel i Tomasz Sekuła. Podziękowania należą się wszystkim darczyńcom, w tym Tadeuszowi Sikorze, dyrektorowi Muzeum Orła Białego, ale przede wszystkim córkom generała Hedy Szarego: Teresie Hedzie-Snopkiewicz oraz Marii Hamilton.

Oprócz darów i eksponatów pozyskanych przez prywatne osoby, w Izbie Pamięci jest miejsce na prace samych gimnazjalistów. Znajdują się tam ich wiersze, albumy i makiety. Samą uroczystość swoją obecnością uświetniły m.in. córki generała: Teresa Heda-Snopkiewicz i Maria Hamilton, które obejrzały program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Ilony Piasty, Renaty Michalskiej oraz Tomasza Sekuły.

Następnie zaproszeni goście i społeczność szkolna udali się pod Izbę Pamięci, gdzie wstęgę przecięli: córki generała Antoniego Hedy Szarego, Henryk Czech (kombatant, żołnierz oddziału Hedy Szarego), prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek i poseł Andrzej Bętkowski.

Na zakończenie uroczystości honorowi goście wpisali się do Kroniki Szkoły, a potem był czas na żołnierską grochówkę. Poczęstunek przeplatany był wspomnieniami i piosenkami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama