Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 03:53
Reklama
Reklama
Reklama

Jak unikać konfliktów w związku?

Konflikt jest rzeczą nieuniknioną w każdej relacji miłosnej. Pozostając z kimś w bliskich stosunkach prędzej czy później odczujemy różnicę pragnień czy dążeń. Psychologowie podkreślają jednak, że tego rodzaju rozbieżności rzadko bywają same w sobie zagrożeniem dla związku. Istotniejsze od przyczyn kłótni okaże się bowiem to, jak sobie z nią poradzimy. A możemy to zrobić albo na sposób konstruktywny, albo skrajnie niszczący.
Jak unikać konfliktów w związku?
Jak unikać konfliktów w związku?

 

Czy konflikt w miłości to czyste zło?

 

Wydawać by się mogło, że prawdziwie kochająca się para w ogóle nie powinna znać słowa kłótnia. W naszej kulturze od wieków obecne jest przecież przekonanie, że to zgoda buduje, podczas gdy niezgoda rujnuje. Współczesna psychologia ma na ten temat zdanie całkiem odmienne. Konflikt jest, według specjalistów, szansą na rozwój relacji i pozytywną zmianę. O ile oczywiście potrafimy nim odpowiednio zarządzać.

 

A ludzie reagują na sytuacje konfliktowe rozmaicie. Popularna strategia unikania czy zaprzeczania może powodować przenoszenie napięcia na inne sfery aktywności. Przykładowo, złe emocje po kłótni z partnerką przenosimy na podwładnych lub własne dzieci. Takie zachowanie z pewnością nie świadczy o nas dobrze, jednak często nieświadomie mamy tendencję do tego typu praktyk.

 

Jak zatem poradzić sobie z gwałtowną i niezbyt przyjemną wymianą zdań? Ekskluzywna bielizna damska, kupiona przez partnera "na zgodę" na pewno nie zaszkodzi. Nie zastąpi jednak w żadnym wypadku szczerej, otwartej rozmowy. Umiejętność mówienia o własnych potrzebach oraz słuchania rozterek partnera to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakich możemy nauczyć się w kontakcie z drugim człowiekiem. Nigdy nie należy o tym zapominać.

Jak rozwiązywać konflikty w związku?

 

Konflikt zakłada rozbieżność oczekiwań i interesów. W praktyce wygląda to przeważnie tak, że jedna strona domaga się czegoś, co dla drugiej jest absolutnie nie do zaakceptowania. Dochodzi zatem do mniejszej, bądź większej awantury, której przebieg zależy od kilku czynników. Istotny okaże się tu nie tylko temperament obojga partnerów, ale także np. ogólny poziom komunikacji w związku. Niestety, bardzo często zdarza się, że w trakcie jednej kłótni silnie wybrzmiewają echa wcześniejszych pretensji i żalów. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest rozwiązywanie konfliktów w momencie, kiedy się one pojawiają. Zmniejsza to ryzyko ich zintensyfikowania w niedalekiej przyszłości.

 

Na czym miałoby jednak polegać efektywne rozwiązywanie konfliktów w związku? Pierwszym etapem powinno być tu zawsze szczere mówienie o własnych pragnieniach i obawach, a także uważne słuchanie zwierzeń partnera. Obojętnie, czy powodem sporu jest zazdrość, niechlujstwo czy fantazje seksualne takie jak choćby BDSM czy bondage. Sytuacje sporne wymagają od nas przyjrzenia się problemowi pod różnymi kątami. Dzięki temu szybko zrozumiemy, co nas w danej sprawie zbliża, co zaś oddala. Wspólnymi siłami wypracujemy taką formułę, która w maksymalnym stopniu zadowoli obie strony.

 

Czasami zdarza się oczywiście i tak, że mimo najlepszej obopólnej woli nie udaje się znaleźć wyjścia satysfakcjonującego w stu procentach. Wówczas ktoś musi po prostu ustąpić. Najlepiej byłoby stosować to rozwiązanie naprzemiennie, aby każda ze stron mogła zaznać pozycji "wygranej" i "przegranej". Owa symetria zapewni równowagę w relacji, przyczyniając się do wytworzenia atmosfery sprawiedliwości.

 

Aczkolwiek z tym także nie warto przesadzać. Bycie sprawiedliwym niekoniecznie równa się byciu szczęśliwym. Zbyt częste powoływanie się na kryterium sprawiedliwości potrafi działać na związek destrukcyjnie - bo pozostawanie w nim powinno dla nas wiązać się przede wszystkim z radością.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama