W tym celu powstał projekt pn. „Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania dla placówek medycznych wyniosła ponad 37 mln zł.
W ramach dotacji celowych i podmiotowych udzielonych przez Województwo Świętokrzyskie nadzorowane podmioty zakupiły m.in.:
• środki ochrony osobistej
• środki do dezynfekcji
• środki do intensywnej terapii
• środki do transportu chorego
• aparaturę do diagnostyki laboratoryjnej.
Źródłem finansowania planu były fundusze z Unii Europejskiej, budżetu Państwa, budżetu Województwa Świętokrzyskiego, a w szczególności istniejąca rezerwa na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego.
W Kielcach lecznicą gdzie trafiło najwięcej osób zakażonych COVID-19 był Wojewódzki Szpital Zespolony.
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wciąż trafiają osoby z rozpoznaniem COVID-19. Pomieszczenia i system działania jednostki został przygotowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom niezakażonym wirusem.
Wojewódzki Szpital Zespolony w połowie czerwca tego roku, po kilkunastu miesiącach przerwy, wznowił przyjęcia pacjentów niecovidowych w klinice chorób zakaźnych.
Placówką medyczną, która zmaga się z pandemią koronawirusa jest także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze.
W sierpniu 2020 roku placówka uruchomiła dwa punkty poboru badań na obecność koronawirusa.
Szpital w Czerwonej Górze jest placówką ukierunkowaną na leczenie osób z problemami płuc. Dlatego to właśnie tu najczęściej trafiają pacjenci z powikłaniami po COVID-19.
Problemy zdrowotne osób, które przeszły COVID-19 często nie kończą po kilkunastu dniach od diagnozy. Powikłania po koronawirusie bywają długotrwałe i uciążliwe. Osoby, które otrzymają skierowanie na podratowanie zdrowia trafiają także do sanatoriów Uzdrowiska Busko-Zdrój.
13-dniowy dedykowany Turnus Rehabilitacyjny ma na celu między innymi: remisję powikłań po przebytej chorobie,
przywrócenie prawidłowej czynności układu oddechowego, zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych i zwiększenie wydolności fizycznej organizmu.
W województwie świętokrzyskim funkcjonuje już blisko 200 punktów szczepień przeciw COVID-19. Od maja tego roku taki rodzaj profilaktyki zapewnia także Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach.
Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa i zdobycie kontroli nad transmisją wirusa. Jest nadzieją na powrót do normalności. Wdrożenie masowych szczepień ma spowodować powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze