Na realizację projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do naszego województwa trafi w kolejnych 6 latach ponad 5 miliardów 600 milionów złotych. Realizacji projektu przyświeca założenie, którym jest zdynamizowanie rozwoju gospodarki województwa, w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne i wzrost poziomu kapitału społecznego.
Program na kolejne 6 lat silniej niż dotychczasowy zorientowany jest progospodarczo, również w sektorze infrastruktury publicznej. W rozpoczynającej się odsłonie unijnej polityki spójności nacisk ukierunkowany będzie na projekty gospodarcze, stawiające na innowacyjność, przedsiębiorczość, energetykę i społeczeństwo informacyjne. Na te projekty według wytycznych Komisji Europejskiej trafi aż połowa wszystkich przekazanych środków.
Aż półtora miliarda złotych trafi na wsparcie firm działających w województwie, m.in. wzmocnienie otoczenia biznesu, wypromowanie oferty eksportowej świętokrzyskich firm. Na finansowanie sektora transportu trafi 720 milinów złotych. 420 milinów złotych trafi na przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska. Ochotnicze Straże Pożarne w regionie na doposażenie jednostek otrzymają 50 milionów złotych. Na finansowanie projektów turystycznych przewidziano 350 milionów złotych.
Kolejny priorytet w wydatkowaniu środków unijnych to energetyka – 700 milionów złotych trafi na projekty nisko emisyjne, np. ekologiczne autobusy, energooszczędne oświetlenie, trasy rowerowe, czy modernizację systemów ciepłowniczych. Na przedsięwzięcia rewitalizacyjne w regionie przekazano 220 milinów złotych.
Żeby jednak nie było tak miło i słodko, warto przypomnieć, że samorządy, aby otrzymać środki unijne, muszą wyłożyć wkład własny. Są gminy w lepszej i gorszej sytuacji finansowej. Już głośno mówi się o obawach, że te bogatsze będą mogły wyłożyć więcej wkładu własnego i zebrać sporą pulę, te zadłużone w gorszej sytuacji finansowej niewiele skorzystają z unijnych środków. Z drugiej strony są głosy, że ci, którzy lepiej gospodarowali i nadmiernie się nie zadłużali, mogą teraz skorzystać.
Parlamentarzyści PO Lucjan Pietrzczyk i Artur Gierada mówili w Kwadransach Politycznych, że gminy w regionie bardzo często koncentrowały się na inwestycjach upiększających gminy, a nie inwestycjach prorozwojowych, nastawionych na tworzenie nowych miejsc pracy. Opozycja taki zarzut często stawiała obecnemu prezydentowi miasta Romanowi Wojcieszkowi, ale ten zawsze odrzucał takie zarzuty twierdząc, że tak w estetykę , jak i na prorozwojowe inwestycje gmina znajdowała środki.
- Stworzyliśmy tereny pod inwestycję – powtarza prezydent.
Prorozwojowy miał być również Skarżyski Inkubator Technologiczny.
Napisz komentarz
Komentarze