COBORU pełni bardzo ważna rolę w badaniach i doświadczeniach polowych prowadzonych na roślinach uprawnych (zboża, ziemniaki, rośliny białkowe takie jak: łubin, bobik, groch siewny, soja). Od roku 1999 Stacja uczestniczy w Programie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w województwie świętokrzyskim. W PDO współpracują ze sobą jednostki i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa tj. samorządy terytorialne, samorządy rolnicze, administracja rządowa, służby doradcze, firmy hodowlano-nasienne, jednostki naukowe, związki plantatorów, przemysł przetwórczy oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. PDO jest realizowane w formie badań prowadzonych w postaci różnych serii doświadczeń polowych w poszczególnych województwach.
Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO w poszczególnych województwach tworzone są „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze danego województwa”, które zawierają konkretne informacje dla rolników dotyczące najlepiej plonujących odmian, ich odporności na choroby, wymarzanie, itp.
Za bezpośrednią realizacją PDO na terenie poszczególnych województw odpowiadają dyrektorzy stacji doświadczalnych oceny odmian, współpracujący z wojewódzkimi zespołami PDO, powołanymi przez partnerów ustawowych tj. Marszałka Województwa, Prezesa Izby Rolniczej oraz dyrektora COBORU.
Co roku dla prowadzenia prac Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi otrzymuje dofinansowanie z budżetu województwa świętokrzyskiego, w tym roku jest to kwota 80 tys. zł.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Napisz komentarz
Komentarze