Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 00:21
Reklama

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO, m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę światowego dziedzictwa. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest zwrócenie uwagi społeczeństw na problemy dotykające dziedzictwo kulturowe. W tym dniu prezentowane są zabytki o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnych społeczności oraz całych narodów. “Święto zabytków” obchodzone jest 18 kwietnia na całym świecie.
Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

 Polska należy do pierwszych państw sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego oraz jest jednym z reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa jest 16 obiektów znajdujących się na terenie Polski, które świadczą o bogatej tradycji i wielowiekowej kulturze. Do głównych obiektów objętych ochroną UNESCO należą: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau 1940-1945, czy zamek krzyżacki w Malborku. W tym gronie znalazł się także od 6 lipca 2019 roku Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. To 16. obiekt z Polski wpisany na Listę UNESCO.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 1007 obiektów w 161 krajach, w tym 778 obiektów dziedzictwa kulturowego.

W województwie świętokrzyskim do najznakomitszych zabytków architektonicznych należą: dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach), Zamek Królewski w Chęcinach, Park Etnograficzny w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej, Zamek królewski w Sandomierzu – Muzeum Okręgowe Sandomierzu, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Przyrody „Krzemionki” Opatowskie, Bazylika na Świętym Krzyżu, Zamek w Szydłowie, Ratusz w Sandomierzu, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Opactwo Cystersów w Wąchocku.

Architektura drewniana

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2021 Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza 21 kwietnia 2021, w godz. 10.00-16.00 do udziału w konferencji on-line pt. „Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka”, która w całości będzie poświęcona budownictwu drewnianemu. Webinarium skierowane jest do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, służb konserwatorskich, właścicieli obiektów, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego. Poświęcone będzie głównie architekturze drewnianej w Polsce, ale województwo świętokrzyskie słynie z bogactwa historycznych obiektów drewnianych rozsianych po całym regionie.

Wspaniałe przykłady architektury drewnianej znajdują się w ulubionym miejscu wycieczek mieszkańców województwa świętokrzyskiego i gości spoza regionu – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w samych Kielcach – Dworek Laszczyków oraz na obszarze całego Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego. Jest to szlak turystyczny o długości ok. 210 km połączony z podobnymi szlakami w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim. Podzielony jest na cztery trasy oraz małą pętlę kielecką biegnącą przez: Kielce – Białogon, Kielce ul. Urzędnicza, Dyminy, Dąbrowa, Wola Kopcowa, Zagórze, Mójcza, Kielce Dworek Laszczyków. Tworzą go zabytki drewniane, zarówno świeckie jak i kościelne w ich naturalnym otoczeniu oraz placówki muzealne architektury i sztuki ludowej, które połączone w szlak stanowią ważny produkt turystyczny regionu. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują: najstarszy w Polsce drewniany kościół w Zborówku z 1459 r., unikalny barokowy kościół w Mnichowie z XVIII w., kilkusetletnie kościoły w Buska-Zdroju (1699), Chotelku Zielonym (1527), Glinianach (1599), Kossowie (XVII w.) Krzelowie (1.poł. XVII w.), Radkowicach (1621 r.), Niekrasowie (1661 r.), Strzegomiu (XVI/XVII w.), kaplice z połowy XIX w. znajdujące się w: Dąbrowie, Dyminach, Mójczy, Zagórze, Woli Kopcowej, a także kościoły z XIX i XX w. usytuowane w dolinie Kamiennej (Bliżyn, Parszów, Ostrowiec, Skarżysko).

Aby wziąć udział w webinarium należy:

  • zarejestrować się na: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/architekturadrewniana
  •  na podanym emailu potwierdzić rejestrację,
  • odebrać link do spotkania nadesłany na podany adres mailowy,
  • spotkanie odbędzie się na platformie Zoom,
  • podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań ekspertom.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków wyrazy wdzięczności i szacunku kierujemy do wszystkich osób, które na co dzień wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi, a zwłaszcza konserwatorom, historykom sztuki i architektury, urbanistom, archeologom i przedstawicielom innych zawodów pracującym na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkim odpowiedzialnym właścicielom, opiekunom i zarządcom zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama