Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 15:24
ZOBACZ:
Reklama

Wielka Sobota - czas oczekiwania i święcenia pokarmów

Tradycji musi stać się zadość. W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościołów z rozmaicie przystrojonymi koszyczkami wielkanocnymi. 
Wielka Sobota - czas oczekiwania i święcenia pokarmów
Wielka Sobota - czas oczekiwania i święcenia pokarmów

Uprzednio starannie przygotowane koszyczki wielkanocne to najważniejszy element świątecznego stołu. W Wielką Niedzielę, tuż przed śniadaniem, wierni dzielą się poświęconym jajkiem i składają sobie życzenia.

To, co wkładamy co roku do święconki, nie jest bez znaczenia. Są to jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek, baranek (dawniej formowany z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowy i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna (która miała chronić przed zepsuciem), chleb, wędliny, chrzan czy babkę wielkanocną. Koszyk, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu lub borowiny.

Co ważne, wszystkie poświęcone pokarmy powinny być zjedzone. Najwięcej zabawy, zwłaszcza dla najmłodszych domowników, dostarcza malowanie pisanek, które również ma swoje korzenie w tradycji. Malowane jajka symbolizowały niegdyś odrodzenie przyrody i nadzieję pochodzącą z wiary w zmartwychwstanie.

Wielka Sobota to dla chrześcijan także czas ciszy i czuwania. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament, tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy. 

W tym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, w kościołach zabrakło długich stołów, na których wierni zwyczajowo stawiali przyniesione święconki. Błogosławienie pokarmów odbywało się także poza murami kościołów. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama