Przypomnijmy w tegorocznych wyborach do Rady Miasta, radnych wybierać będziemy w jednomandatowych okręgach wyborczych. To oznacza, że miast będzie podzielone na 21 okręgów i z każdego z nich, ten radny , który uzyska najwięcej głosów do Rady Miasta wejdzie. Podczas poprzednich wyborów teoretycznie z jednego okręgu do Rady mogło wejść nawet kilku radnych, jeśli listy „zapracowały” na dobry wynik. Teraz sytuacja będzie inna – z jednego okręgu wchodzi tylko jedna osoba – ta z największym poparciem wyborczym. Kandydaci na radnych muszą więc kalkulować i przyglądać się , jaka jest konkurencja. W ostatnich wyborach bardzo dobry wynik wyborczy uzyskało kilku radnych, byli też i tacy, którzy mimo uzyskania przeciętnego wyniku do rady dostali się dzięki dobremu wynikowi listy. Można więc zakładać, że ci mniej popularni nie będą chcieli startować w tym samym okręgu z bardziej popularnymi i rozpoznawanymi radnymi.
Prezydent Roman Wojcieszek nie zadeklarował się co do startu na prezydenta miasta, ale chyba raczej weźmie udział w wyborach na radnego Rady Miasta. Jeśli zdecyduje się powalczyć o prezydenturę i uzyska reelekcję, wtedy do Rady Miasta weszłaby osoba z najlepszym wynikiem po prezydencie. Na pewno jednak nie każdy chętnie znalazłby się w jego towarzystwie przy wyborczej walce. Aspiracje prezydenckie ma opozycyjny radny Konrad Kronig, który w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał jeden z lepszych wyników i do Rady Miasta niezależnie od ewentualnej walki o prezydenturę będzie startował. Nie zapominajmy również, że mamy powiat . Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że niektórzy radni miejscy właśnie tam skierują swoją aktywność wyborcza i powalczą o funkcję radnego powiatowego. W powiecie nie będzie jednomandatowych okręgów wyborczych.
O funkcje radnego powiatowego może ubiegać się obecny wiceprezydent Grzegorz Małkus. Strategia może być słuszna. Wiceprezydent może zostać radnym powiatowym, a gdyby obecny prezydent Roman Wojcieszek uzyskał reelekcję, może zrzec się mandatu i trzecią kadencję z rzędu wybrać bycie u boku obecnego szefa.
Radni obecnie zasiadający w Radzie Miasta w znakomitej większości powalczą o głosy wyborcze. Jarosław Tarasiński, Bogusław Ciok , Zdzisław Kobierski, Halina Karpińska, Andrzej Dąbrowski – to wieloletni samorządowcy, którzy pewnie nie odpuszczą. Najdłuższy stażem Adolf Walkowiak, jeśli tylko siły na to pozwolą, pewnie również o mandat radnego będzie się ubiegał. Piotr Gadecki to kolejny radny, który o miejsce w Radzie Miasta powalczy. A czy jest jakiś pewniak , który odwrotnie : jasno deklaruje, kończę swoją przygodę z polityką. Jest. Mieczysław Sadza – to jego trzecia i ostatnia kadencja. On już nie zamierza brać udziału w tegorocznych wyborach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jest to jeden z najbardziej niezależnych, nie poddających się naciskom radnych.
Często wyrażał własne – niepopularne, ale merytoryczne, a nie polityczne opinie, jak choćby te dotyczące konieczności przeprowadzenia zmian w oświacie.
Napisz komentarz
Komentarze