Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:24
Reklama
Reklama
Reklama

W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2

RCNT weźmie udział w poszukiwaniach mutacji koronawirusa. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach nad mutacjami wirusa SARS-Cov-2. Projekt ma odpowiedzieć na pytanie czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny, a jeśli inne – to które z nich są bardziej niebezpieczne.
W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2
W Podzamczu będą badać odmiany wirusa SARS-Cov-2

Projekt „Analiza zmienności genetycznej i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2 w Polsce przy wykorzystaniu sekwencjonowania nowej generacji” prowadzi Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. RCNT jest jednym z konsorcjantów programu. Zgodnie z umową, i na podstawie uchwały Komisji Bioetycznej, RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię zbiobankowanych w Podzamczu, oznaczonych próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa.

Następnie naukowcy przeprowadzą sekwencjonowanie poszczególnych próbek wirusa – przeanalizują kolejność około 30 tysięcy par zasad tworzących jego kod genetyczny. Dane, uzyskane z próbek pobranych od osób w różnych punktach Polski, badacze porównają ze sobą. Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem czy też jego mutacjami (np. tak zwaną angielską, innymi). Mutacje wirusa będzie można też przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę, jakie i o jakim nasileniu mieli symptomy infekcji. Do tego posłużą ewentualne badania ankietowe wśród osób, od których pochodziły próbki.

- Umowa o współpracy z PAN potwierdza wiodącą rolę, jaką odgrywa Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w walce z epidemią w województwie świętokrzyskim. Udział w badaniach i opracowaniu wyników będzie dla naszych pracowników cennym doświadczeniem. Jestem też przekonany, że projekt pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy epidemii, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej z nią walczyć - mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

 

źródło: Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama