Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 19:48
Reklama

Operacje usunięcia raka jelita grubego metodą laparaskopową

W czwartek i piątek w skarżyskim szpitalu przeprowadzono dwie operacje chirurgiczne usunięcia nowotworu jelita grubego (rocznie w Polsce wykrywanych jest 16 tysięcy zachorowań tego typu). Przeprowadzili je miejscowi chirurdzy pod okiem guru polskiej laparoskopii, profesora Wiesława Tarnowskiego.

Laparoskopia to wykonanie operacji chirurgicznej za pomocą nowoczesnych urządzeń. Obraz z wnętrza ciała chirurg widzi na monitorze. Zaletami jest ograniczona do minimum inwazyjność, dzięki czemu pacjent odczuwa znacznie mniejszy ból po przebudzeniu i zdecydowanie szybciej wraca do normalnego życia.

Nawet po poważnych zabiegach zwykle już po kilku dniach wraca do domu, nie wymagając długiej rekonwalescencji. Często nawet po jednym dniu. Zabieg laparoskopii w jelicie grubym przeprowadzony został po raz pierwszy w 1991 roku. Dzisiaj przeprowadza się go bardzo często, choć nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie takiego zabiegu metodą laparaskopową.

Tak było wczoraj w skarżyskim szpitalu, kiedy po wprowadzeniu kamery okazało się, że konieczny będzie jednak zabieg chirurgiczny. Wieczorem w Promieniu z udziałem lekarzy ze skarżyskiego szpitala odbyła się konferencja z udziałem profesora Wiesława Tarnowskiego. Rozmawialiśmy z nim o tej metodzie operowania (zobacz wideo).

Więcej na temat tych zabiegów i konferencji powiemy w przyszłym tygodniu w cyklicznym programie „Na zdrowie”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama