Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 14:13
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Lasy państwowe sfinansują drogi lokalne

Lasy Państwowe będą musiały przekazywać do budżetu państwa środki finansowe, które potem mają posłużyć na budowę dróg lokalnych. Czy to ukłon w stronę budżetów samorządowych, czy sięgnięcie po kasę, był łatać dziurę budżetową. Głosy są podzielone. Faktem jednak jest, że nowelizacja ustawy została uchwalona w 24 godziny. Szybko jak na standardy panujące w polskim parlamencie.

Marszałek Ewa Kopacz skierowała projekt nowelizacji nie na salę plenarną Sejmu, tylko do połączonych komisji finansów publicznych i ochrony środowiska i leśnictwa. W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości i przedstawiciele związków zawodowych Lasów Państwowych. Było gorąco i burzliwie.

Nowelizacja została przegłosowana głosami koalicji PO-PSL. W efekcie od 2016 roku Lasy Państwowe mają co roku wpłacać do budżetu państwa kwotę 100 – 150 milionów złotych, niezależnie od tego czy wynik finansowy w kolejnych latach będzie dodatni czy ujemny dla Lasów Państwowych. Na tym nie koniec Lasy Państwowe są zobowiązane wpłacić do budżetu z kapitału własnego miliard sześćset milionów złotych – czyli 800 milionów rocznie w latach kwartalnych.

Środki te w kwocie po 650 milionów rocznie mają być przeznaczone na finansowanie dróg lokalnych, reszta – po 150 milionów złotych rocznie zostanie w budżecie państwa. W ostatnich pięciu latach Lasy Państwowe osiągały dodatnią różnicę pomiędzy przychodami, a kosztami na poziomie około 170 milionów złotych rocznie.

Opozycja, głównie Prawo i Sprawiedliwość mają delikatnie mówiąc mieszane odczucia do przegłosowanych zmian. Sugerują, że w roku kampanii samorządowej, środki na drogi lokalne rozdysponują wojewodowie, a rozdysponują w taki sposób, że pieniądze trafią do tych powiatów i gmin , gdzie współrządzi PSL i PO, dodatkowo całą inicjatywę nazywają : grabieżą, skokiem na kasę Lasów Państwowych.

Politycy Platformy Obywatelskiej całą sprawę widzą zupełnie inaczej.

- Lasy Państwowe żyją trochę „pod kloszem”. A przecież jako spółka państwowa powinna obowiązkowo dzielić się z budżetem swoimi zyskami – uważa Łukasz Abgarowicz, senator Platformy Obywatelskiej.

Abgarowicz nie ma żadnych wątpliwości, że Lasy Państwowe mogą się podzielić swoimi nadwyżkami finansowymi z budżetem, zwłaszcza w tej szczególnej sytuacji, w jakiej jesteśmy. Głosy w tej sprawie są podzielone. Nowelizacja ustawy została jednak przegłosowana i Lasy Państwowe do kasy budżetu państwu będą musiały dołożyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama