Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:13
Reklama
Reklama
Reklama

W Podzamczu można się zbadać na przeciwciała SARS Cov-2

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu można  się zbadać na przeciwciała SARS Cov-2. Na wynik pacjent musi czekać maksymalnie do 24 godzin. Świadczenie jest płatne w zależności od jego rodzaju. Do wyboru są dwa warianty - test półilościowy oraz ilościowy.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu można już wykonać testy na obecność w organizmie przeciwciał koronawirusa i ich
poziom. Wynik takiego badania pozwala określić, czy dana osoba jest obecnie zabezpieczona przed infekcją, oraz jak długo ewentualnie będzie na takie zakażenie odporna.

- Warto mieć taką wiedzę. Świadomość, że nie mamy przeciwciał będzie przydatna dla naszego bezpieczeństwa, pomoże nam wybrać sposób codziennego postępowania, wdrożyć zestaw adekwatnych zabezpieczeń. Z kolei potwierdzenie dużej ilości przeciwciał da nam komfort psychiczny - mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Punkt pobrań mieści się na parterze budynku Biobanku, przy wejściu głównym. Można w nim wykonać testy w klasie IgM (półilościowo) oraz IgG (ilościowo). Pierwszy z nich pozwala określić występowanie lub brak tak zwanych wczesnych przeciwciał, występujących, według różnych źródeł, od 5-7 doby po zakażeniu do 21-28 dnia po nim.

- Testy IgG wykrywają z kolei obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał, utrzymujących się od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy. Określenie na podstawie testów IgG „miana” przeciwciał, czyli ich ilości, pozwala prognozować jakie jest ryzyko zarażenia koronawirusem u danej osoby. Brak przeciwciał lub ich niski poziom oznacza, że jesteśmy na infekcję narażeni, wysoki poziom przeciwciał wskazuje, że nasz organizm dysponuje mechanizmami obronnymi – tłumaczy dyrektor RCNT.

Oba rodzaje testów wykonywane są po pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły. Wynik pacjent pozna maksymalnie do 24 godzin. Badanie jest płatne. Najtańszy test z pobraniem kosztuje 90 złotych, a komplet 120 złotych.

- Chcę podkreślić, że większość laboratoriów oferuje jedynie testy stwierdzające obecność przeciwciał, nasze badanie jest ilościowe i pozwala prognozować odporność badanego perspektywie przynajmniej kilku tygodni - dodaje dyrektor RCNT.

RCNT planuje także pobierać materiał do badań diagnostycznych, w tym genetycznych, pozwalających wykryć żółtaczkę (typu B i C), boreliozę oraz chlamydię.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama