Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 20:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Historia Nocy Sylwestrowej

Szampan, zabawa do białego rana, fajerwerki. Dla większości z nas właśnie w taki sposób kojarzy się Sylwester. Jednak nigdy nie zastanawiamy się dlaczego tak hucznie witamy nadejście Nowego Roku. Jak się okazuje historia nocy sylwestrowej sięga już starożytności.

Sylwester, to po prostu wigilia Nowego Roku. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego imienia Silvestris, które oznacza człowieka dzikiego, żyjącego w lesie. Początek Sylwestra datuje się na rok 999 za czasów panowania papieża Sylwestra II. Według proroctw Sybilli, w roku 1000 miał nastąpić koniec świata, którego sprawcą miał być smok Lewiatan. Tak się jednak nie stało. Uradowani ludzie zaczęli się bawić i świętować, co dało początek dzisiejszym sylwestrowym zabawom.

Obchodzony w Polsce od XVII wieku Sylwester najpierw był tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, ale stopniowo przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. I tak też w Polsce w Nowy Rok należało wystrzegać się różnych czynności, które uznawano za nieprzyjemne. Obawa przed wykonywaniem ich w najbliższej przyszłości była związana z popularnością porzekadła:„Jaki Nowy Rok, taki cały rok”.

Z kolei w Hiszpanii zgodnie z tradycją rodziny wychodzą o północy na główny plac miasta, by zjeść 12 winogron w rytm uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą wejść w nowy rok.  Pomyślność finansową zapewnić ma Hiszpanom wrzucenie złotego pierścionka lub kolczyka do kieliszka z szampanem.

Wielu Brazylijczyków ubiera się w sylwestrową noc na biało, wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w nowym roku. Włosi żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę. Czerwona bielizna ma przynieść szczęście, a paniom ma także ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża.

W Japonii o północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. Z kolei na Filipinach tej nocy cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Na stole powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku.

Jednak najważniejsze jest, by Nowy Rok był o wiele lepszy od poprzedniego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama