Na początku naszej ery, na terenie Gór Świętokrzyskich działał największy w Europie środkowo-wschodniej okręg hutniczy. Według szacunków, wyprodukowano w nim przeszło 8 tys. ton żelaza. Dzięki badaniom prowadzonym od lat 50. XX wieku, można dokładnie określić gdzie znajdowały się piece dymarskie.
W związku z odkryciem w Nowej Słupi pozostałości po starożytnych piecach hutniczych, podjęto starania o utworzenie placówki muzealnej, która pełniłaby również rolę ochronną dla wykopalisk. Tak powstało Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Od początku istnienia odwiedziło je ponad 3 mln osób.
Niestety, przez lata, obiekt będący własnością Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej, niszczał. Dzięki staraniom samorządu, w listopadzie 2016 roku stał się własnością gminy, a wkrótce rozpocznie się jego przebudowa. Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma „Agro-Bud” ze Starachowic.
Całkowita wartość inwestycji przekracza 10 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt będzie gotowy w 2021 roku.
Więcej w materiale wideo.
Napisz komentarz
Komentarze