Podobnie jak w latach poprzednich obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta za Ojczyznę w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Legionów . Następnie uczestnicy święta przemaszerowali ulicą Legionów pod pomnik „Bohaterom o Niepodległość”, by oddać hołd pamięci wszystkim,którzy wywalczyli wolność dla przyszłych pokoleń.
Na skwerze „Solidarności” spotkali się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego w osobach prezydenta miasta Romana Wojcieszka,wiceprezydentów: Grzegorza Małkusa i Stanisława Grzesiaka, starosty powiatowego Michała Jędrysa, przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Dąbrowskiego, radnych Rady Miasta i Powiatu. Obecni byli parlamentarzyści: Andrzej Bętkowski i Marzena Okła-Drewnowicz, wśród obecnych parlamentarzystów nie dostrzegliśmy Marii Zuby. Jak się dowiedzieliśmy posłanka nie otrzymała zaproszenia do uczestnictwa w obchodach ze strony organizatorów. Pod pomnikiem spotkali się również uczniowie, harcerze, kombatanci, delegacje ze skarżyskich szkół, firm i instytucji.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego przed pomnikiem zaśpiewała Patrycja Kasprzyk - nagrodzona w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, który odbywał się w Miejskim Centrum Kultury. Relację z tego wydarzenia pokażemy w jutrzejszym Kalejdoskopie. Głos zabrał gospodarz uroczystości prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek. Przypomniał historię i znaczenie tego dnia w świadomości Polaków, mówił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach, które pozwoliły odzyskać Polakom utraconą wolność. Głos zabrali również parlamentarzyści, starosta powiatowy i członek zarządu województwa.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Było to najważniejsze święto państwowe w ostatnich latach II Rzeczypospolitej, przywrócone w 1989 roku ustawą sejmu IX kadencji 21 lutego 89 roku w trakcie obrad Okrągłego Stołu. W czasach komunizmu, w tym dniu opozycja organizowała uroczystości patriotyczne, ale były one brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO.
Uroczystości w Skarżysku zakończyło złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem bohaterów o niepodległość. Zaraz potem uczestnicy uroczystości udali się do hotelu Promień, by zaśpiewać pieśni patriotyczne na odbywającym się w Skarżysku już od kilku lat wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Osoby starsze, ale również przedszkolaki zaśpiewały najbardziej znane pieśni patriotyczne.
Mieszkańcy Skarżyska chętnie uczestniczą w odbywającym się co roku wydarzeniu. Śpiewają pieśni patriotyczne. Podczas wspólnego śpiewania usłyszeliśmy m.in. "Pierwszą Brygadę" - najsłynniejszą pieśń Legionów Polskich, Rozkwitają Pąki Białych Róż", "Przybyli ułani pod okienko", a wreszcie "Raduje Się Serce".
Impreza co roku odbywa się w hotelu Promień, wspólnemu śpiewaniu towarzyszyło, jak przed rokiem zjedzenie tradycyjnego polskiego bigosu. Frekwencja, jak w latach poprzednich dopisała. Święto Niepodległości obchodziliśmy nie tylko pod pomnikiem, ale również w radosnym, patriotycznym śpiewie.
Napisz komentarz
Komentarze