Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 05:35
Reklama

Otwarcie wystaw IPN w Muzeum Orła Białego

W poniedziałek w Muzeum Orła Białego odbyło się otwarcie dwóch wystaw czasowych udostępnionych przez Okręgowe Biuro Edukacji Publiczne Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie: „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956 i druga wystawa - „Bić się do końca” - podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950.

Obie wystawy zostały przygotowane przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu. Otwarcia wystawy dokonał pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Tadeusz  Sikora, przedstawiciele Delegatury IPN w Radomiu Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski w skrócie przedstawili zarys wystawy.

Na otwarciu obecni byli Henryk Czech - pseudonim „Śmigły" -prezes skarzyskiego oddziału Armii Krajowej, poseł Andrzej Bętkowski, prezydent Roman Wojcieszek,wiceprezydent Grzegorz Małkus , wicestarosta Waldemar Mazur, przewodniczący miejskich struktur PiS w Skarżysku Marcin Piętak, radni Przemysław Bieniek i Tomasz Sekuła, a także młodzież szkolna  z Gimnazjum Nr 3. Właśnie do młodzieży w dużej mierze kierowane były słowa osób, które zabrały głos. Prezydent Roman Wojcieszek mówił, że takie wystawy są potrzebne, przypominają bolesną historię Polski, potwierdzają jednocześnie potrzebę istnienia takiej instytucji, jak Instytut Pamięci Narodowej.

Na wystawach zdominowanych przez fotografie obserwujemy smutną historię, która pochłonęła wiele ofiar. Pokazano działalność polskiej konspiracji - podziemia w latach 1944- 1956 . „Zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez władzę komunistyczną, która niszczyła członków podziemia. To sformułowanie jest również tytułem pierwszej wystawy.

Druga zatytułowana „Bić się do końca” koncentruje się na działalności podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945–1950 – ten region tworzyły powiaty: radomski, iłżecki i kozieniecki. Autorzy wystawy nie zapomnieli również o działalności młodzieży w tym okresie. Młodzi ludzie zakładali własne organizacje. Na terenie wspomnianych powiatów istniało ich około 20. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Orła Białego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama